علت کمر درد و پارگی دیسک کمر

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

اختلال فاحش بین انسان و سایر مهره داران در این است که انسان می تواند روی دو پای خود ایستاده و راه برود، در حالی که حیوانات به صورت چهاردست و پا راه می رفوند. این برتری اشرف مخلوقات که او را از سایر مهره داران متمایز می کند، علت اصلی کمر درد او است.

ایستادن، راه رفتن و کمر درد

ایستادن روی دو پا و راه رفتن، مستلزم مهارت و تمرین فراوان است. در موقع راه رفتن، وزن بدن به جلو منتقل شده و انسان برای جلوگیری از زمین خوردن یک پای خود را به جلو می گذارد تا وزن منتقل شده به جلو را حمایت نموده و از زمین خوردن جلوگیری کند. این کار عمل نسبتاً مشکلی بوده که با مهارتی خاص و با هماهنگی عضلات اندام ها و تنه انجام می پذیرد. به همین علت است که برای انسان حداقل سه سال طول می شکد تا به خوبی راه برود، در حالی حیوانات غالباً چند هفته بعد از تولد به خوبی راه می روند.

دو نیمه لگن استخوان خاجی را در بر گرفته و ستون فقرات روی آن قرار می گیرد. انتهای فوقانی استخوان خاجی افقی نبوده و با زاویه ای حدود ۴۰ درجه (۲۰- ۷۰ درجه) به جلو متمایل است. قرار گرفتن ستون فقرات روی استخوان خاجی که حدود ۴۰ درجه به جلو متمایل است به طور مستقیم امکان پذیر نبوده و برای جبران این نقیصه، باید به ستوان فقرات کمری انحنایی به عقب داده شود.

در مشاهده ستون فقرات انسان در حال ایستاده از پهلو، کمر و گردن دارای انحنایی به جلو و پشت دارای قوسی به عقب می باشد.

اگر انتهای فوقانی استخوان خاجی که ستون مهره ای روی آن قرار می گیرد، تمایلی به جلو نداشت، در این صورت فشار وارده روی مهره ها و دیسک بین آن ها یکنواخت بود و در نتیجه کمر دردی به وجود نمی آمد.

وجود این انحناها و گودی در ستون مهره ای باعث می گردد که به لبه های عقبی مهره های گردن و کمر و لبه های جلویی مهره های پشتی فشار بیشتر وارد آمده و این فشار به دیسک کمر آنها منتقل گردد. به آخرین مهره کمری در محل اتصالش به استخوان خاجی، بیشترین فشار وارد می شود و به همین جهت پارگی دیسک کمر در این ناحیه بیشتر دیده می شود. بعد از این ناحیه، فشار روی دیسک بین مهره ای چهارمین و پنجمین مهره کمری بیشتر دیده می شود. که این خود عامل کمر درد است. گودی کمر به قوس بیش‌ از حد در پایین کمر گفته می‌شود.این عارضه در افرادی از همه‌ی سنین دیده می‌شود.متخصص طب فیزیکی برای رفع گودی کمر کمربند طبی، درمان دستی، ورزش و حرکات اصلاحی تجویز می نماید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *