علت و علائم دیسک کمر

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

علت و علائم دیسک کمر

درمان بیرون زدگی دیسک کمر

۳روز استراحت مطلق.

۲هفته استراحت شامل کمتر نشستن و کمتر ایستادن. (چون دو حرکت نامبرده فشار داخل دیسک را افزایش داده و موجب افزایش بیرون زدگی آن می شود.)

انجام ۱۰ الی ۲۰ جلسه فیزیوتراپی که ۱۰ جلسه اول هر روز و ۱۰ جلسه دوم یک روز در میان باشد.

همزمان با ۱۰ جلسه دوم هفته ای ۲ بار پیاده روی درآب و استفاده از سونا و جکوزی توصیه می شود که بهتر است تا ۲ ماه ادامه پیدا کند. بعد ازآن هم پیاده روی در آب حداقل هفته ای یک بار در برنامه بیمار قرار داشته باشد.

تمرینات ورزشی توصیه شده توسط فیزیوتراپیست، بهتر است در تمام مدت زندگی انجام گردد.

بهترین توصیه به شما عزیزان این است که پیشگیری بهتر از درمان می باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنید که اصلا مبتلا به این بیماری نشوید.

می بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیشگیری از ایجاد این بیماری می شود را رعایت کنید از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل. ورزش ملایم روزانه داشته باشید تا بدنتان همیشه در فرم ایده آل قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و دچار پوکی استخوان نشوند.

رعایت این موارد باعث می شود فشار بر روی دیسک های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت ها وارد نشود.

علت دیسک کمر

از حدود ۱۵ سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغییراتی می شود که اجتناب ناپذیر است. این تغییرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود.

در صورت وارد آمدن فشار نامناسب به دیسک فرسوده، قسمت پشتی دیسک دچار فتق یا بیرون زدگی می شود و این بیرون زدگی روی نخاع یا رشته های آن فشار وارد می کند.

علایم دیسک کمر 

بیرون زدگی و فتق دیسک بین مهره های کمری معمولا با احساس درد خودش را نشان می دهد این درد می تواند بطور ناگهانی و شدید شروع بشود و یا در بعضی از موارد یک دردی است که بطور مزمن و تدریجی شدت آن افزایش پیدا می کند.

معمولا این درد همراه با احساس خشکی در ناحیه کمر است و در بعضی از موارد با اسپاسم عضلات اطراف کمر هم ممکن است همراه باشد.

 درصورتی که فتق دیسک بین مهره های کمری باعث وارد شدن فشار و آسیب به رشته های عصبی نخاع در ناحیه کمر بشود این بیماری می تواند همراه با احساس درد تیر کشنده به ناحیه باسن، پشت رانها، پشت ساق و حتی کف پاها بشود.

و در بعضی از موارد این دردها می توانند همراه با احساس گزگز , بی حسی و خواب رفتگی در ناحیه پا باشند و در مواردی که آسیب به رشته های عصبی شدید باشد می تواند احساس ضعف و کاهش قدرت در عضلات پاها و یا اختلال در راه رفتن همراه این علائم مشاهد شود .

 منبع : دکتر حیدریان . سیمرغ


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *