علت و درمان درد شانه

توسط admin, خرداد ۳, ۱۳۹۷

علت و درمان درد شانه

مفصل شانه پیچیده ترین مفصل بدن است. این پدیدهٔ عجیب شاهکار زیست مکانیکی و هنر حرکات است.

لااقل یک چیز در مورد شانه واضح است: تا جائی که دچار ناتوانی شود، عدم درمان را تحمل می کند. و متأسفانه از کار افتادن آن معمولاً دردناک است.

علت درد شانه

یکی از شایع ترین علل درد شانه التهاب وترهای اطراف مفصل آن است. التهاب وتر بیشتر در اثر کار زیاد آن روی می دهد. وقتی کاری مثل اره کشیدن یا ورزش گلف می کنید، وترهای شانه بر روی استخوان سائیده شده و به تحریک و درد آن منجر می گردد.

التهاب کیسهٔ زلالی مفصل هم، که به اندازهٔ التهاب وترها ایجاد درد شانه می کند، در اثر کار زیاد روی می دهد. اما شروع آن به صورت گسترده تری است. کیسهٔ نرمی در مفصل برای کاهش اصطکاک آن است، که تورم آن ایجاد درد می کند.

اگر به هنگام بالا بردن دست احساس درد در شانه می کنید، ممکن است علت آن رسوب کلسیم در آنجا باشد. این رسوب در زیر وتری در مفصل تیغهٔ شانه با استخوان چنبر تشکیل می شود.

گاهی درد شانه در اثر یک حادثه روی می دهد. افتادن ممکن است باعث در رفتن شانه شود، که بازو را از مفصل خود با استخوان کتف خارج می کند. شکستگی استخوان بازو گاهی وتر حرکت دهندهٔ بازو را پاره می کند. اگر این پارگی با عمل جراحی ترمیم نشود، ممکن است باعث گرفتاری شانه برای تمام عمر گردد.

درمان درد شانه

هر درد شانه در اثر حادثه باید فوراً توسط پزشک درمان شود. پزشک بعضی در رفتگی ها را به آسانی جا می اندازد. موارد شدیدتر آن باید با جراحی درمان شود.

اگر درد شانه در اثر کار زیاد باشد، نکات زیر به رفع آن کمک می کند.

– شانه را استراحت بدهید. اگر شانهٔ شما بعد از انجام کار تکراری دچار درد می شود، سعی کنید طرز انجام کار را عوض کنید. یا در فاصلهٔ کار به شانه استراحتی بدهید. ورزش را به طور کامل ترک نکنید مثلاً اگر گلف بازی می کنید، چند روز به جای آن دوچرخه سواری کنید.

– آن را خنک کنید. با اولین آزردگی شانه کیسه ای یخ را چندبار در روز، و هر بار کمتر از ۲۰ دقیقه، روی آن بگذارید. یخ ناحیهٔ آزرده را بی حس کرده و تورم و التهاب آن را کاهش می ٔهد.

– آن را گرم کنید. بعد سه روز یخ گذاشتن و کم شدن درد، چندبار در روز، هر بار بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، گرمای مرطوب به آن بدهید. گرما جریان خون را در ناحیهٔ آسیب دیده بیشتر می کند. حتی ریزش آب گرم در هنگان دوش گرفتن مؤثر است.

دارو بخورید. خوردن داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مشکل را درمان نمی کند، ولی درد را موقتاً تسکین می دهد.

نزد پزشک بروید. اگر بعد از چند روز درد شانه از بین نرود، یا مرتباً به آن آسیب وارد می آید، نزد پزشک بروید تا او درمان فراصوتی، استروئیدی، یا جراحی را توصیه کند. یک تزریق داروی استروئید با بی حسی موضعی در مفصل می تواند تا یک سال درد را آرام کند. مدت تسکین درد بستگی به فعالیت شانه دارد. اگر به کار خود برگردید و دوباره شانه را زیاد به کار بگیرید، درد ظرف چند هفته باز می گردد.
در برخی افراد، عمل جراحی تراشیدن تکه ای استخوان که بر وتر فشار می آورد لازم می شود. بعضی دیگر نیاز به ترمیم وتر گردانندهٔ بازو دارند.

منبع: آفتاب


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *