علت درد ساعد دست

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

علت درد ساعد در ورزش

درد ناگهانی در ساعد و در هنگام ورزش بدنسازی میتواند به علت آسیب استخوان یا عضله و یا آسیب فاشیای روی عضلات ایجاد شود.

فشار نیروهای زیاد و مکرر به استخوان میتواند موجب شکستگی استرسی در استخوان ساعد گردد. این شکستگی ها موجب تغییر شکل یا تورمی در استخوان نشده و صرفا درد ایجاد میکنند. شکستگی های استرسی معمولا با مدتی استراحت و دوری از انجام فعالیت های شدید بدنی بهبود میابند. تشخیص این شکستگی ها معمولا به توسط ام آر آی و یا اسکن رادیوایزوتوپ داده میشود.

کشش زیادی که در هنگام فعالیت های سنگین ورزشی به عضلات وارد میشود میتواند موجب آسیب آنها چه بصورت پارگی و چه بصورت کشیدگی شود. این آسیب ها معمولا با مدتی استراحت بهبود میابند. تشخیص آسیب های عضلانی معمولا به توسط ام آر آی داده میشود.

ضربه مستقیم و یا کشش عضلانی میتواند موجب آسیب فاشیای روی عضلات ساعد شود. گاهی اوقات فاشیا پاره شده و عضلات از طریق فضای باز شده به بیرون رفته و حالتی مانند فتق پیدا میکنند. این آسیب های را میتوان با کمک ام آر آی تشخیص داد.

مشکلات ذکر شده با درمان بدون جراحی ساعد دست رفع خواهند داشت. بسته به شدت آسیب زمان استراحت متفاوت است ولی بسیاری از آنها با چند ماه استراحت و دوری از فعالیت های ورزشی شدید بهبود میابند. ورزشکار در دوران استراحت باید نرمش های کششی را قطع نکرده و بطور مرتب آنها را انجام دهد.

در صورت عدم بهبودی بیمار باید مجددا معاینه شده و از لحاظ تصویربرداری بررسی مجدد و کاملی شود.

درد دست

درد دست علل متعددی دارد، ولی اغلب تا یک علت ردیابی می‌شود: خستگی ماهیچه‌ها. درد و خستگی امروز دست ممکن است فردا بهتر شود، در این‌صورت چیز مهمی نیست. اما اگر بدون هیچ دلیل مشخصی درد می‌آید و می‌رود، و باز بر می‌گردد، ممکن است ناشی از التهاب مفصل باشد.

اگر درد مچ دست به تدریج زیاد می‌شود و ورم آزاردهنده‌ای دارد، احتمالاً دچار شکستگی استخوان ساعد یا بازو شده‌اید. ممکن است فکر کنید شکستگی استخوان چیز واضحی است، ولی گاهی استخوانی می‌شکند، بدون آنکه انسان متوجه شود. مثلاً ممکن است ضربه‌ای به دستتان بزنید یا زمین بخورید و احساس درد نکنید تا زمانی که فعالیت دست زیاد شود یا فشاری بر ناحیهٔ شکسته وارد آید.

آسیب دیدن مچ دست هم می‌‌تواند باعث درد شدید ساعد شود. از شایع‌ترین این دردها آسیب ناشی از تکرار یک حرکت است، مثل تایپ کردن، چکش زدن یا برداشتن تکراری یک چیز. این درد هر روز بدتر می‌شود، چون دست استراحت نمی‌کند. بالاخره کشیدگی بافت‌ها بر توانائی دست به بهبود غلبه می‌کند. گرچه آسیب‌دیدگی عمدتاً در مچ است، اما درد ممکن است تا آرنج بالا رود.

آسیب دیدن بازو کمتر اتفاق می‌افتد، چون ماهیچه‌های زیادی دور آن را گرفته است. یکی از شایع‌ترین آسیب‌دیدگی‌های بازو که به درد منجر می‌شود التهاب وتر ماهیچهٔ دو سر است که در آن، وتر نزدیک به شانه کوفته یا پاره شده است و درد فزاینده‌ای در ماهیچهٔ دو سر بازو ایجاد می‌کند.

درد هر جای بدن نیز می‌تواند به بازو مربوط باشد. مثلاً برداشتن اجسام سنگین ممکن است وترهای شانه را ملتهب کند که صورت درد بازو خود را نشان می‌‌دهد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *