علت انواع کمردرد چه می تواند باشد؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

علت انواع کمردرد چه می تواند باشد؟

علت انواع کمردرد چه می تواند باشد؟

 زندگی ماشینی و کمبود وقت باعث شده است که غذاهای آماده و فست فود جایگزین غذاهای سالم و خانگی شود. با ارائه بازی های متنوع و جذاب رایانه ای، گشت و گذار در رایانه جای خود را به بازی در فضای طبیعی داده است.پرخوری و کم تحرکی، عادت های نادرستی را به وجود آورده است که هر یک به بروز بیماری ومشکلات جسمی می انجامد زیاد جالب نیست. از جمله مشکلات ستون مهره ها «سیاتیکا» است. سیاتیکا به دردی اطلاق می شود که از کمر یا پشت ران منشاء می گیرد.
این درد از پشت به پایین پا می رود و در برخی موارد موجب ضعف و بی حسی در مسیر عصب سیاتیک می شود.برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره این بیماری، کمردرد یکی از شایع ترین دردهاست که حدود ۸۰ درصد افراد به آن مبتلا می شوند.
بسیاری از بیماران در طول یک ماه نخست بعد از شروع کمردرد بهبود پیدا می کنند و حدود ۹۰درصد آن ها در طول ۳ ماه هیچ گونه علایمی را گزارش نمی دهند و می توانند به زندگی عادی خود بازگردند. کمردرد یک نشانه است و معمولاً به خودی خود بیماری تلقی نمی شود. شیوع کمردرد در زن و مرد یکسان است اما با چاقی، شغل، بعضی از بیماری های مادرزادی و متابولیکی ارتباط زیادی دارد. در بررسی های آماری مشخص شده است که کمردرددر افراد سیگاری شایع تر است.
علت انواع کمردرد

علت های بروز این درد را می توان به ۲ دسته کلی تقسیم کرد؛یک سری از کمردردها استحاله ای است و دسته دوم، دردهای انتشاری و غیرمکانیکی ستون فقرات است. در دسته اول، مشکلات مربوط به آناتومی ناحیه کمر و ستون فقرات، مهره ها، دیسک مهره ای و عضلات منجر به بروز کمردرد می شود. این دسته شایع تر از دسته دوم است.
دسته دوم دردهای انتشاری و غیرمکانیکی ستون فقرات است که ناشی از بیماری بافت ها و ارگان های دورتر از ستون فقرات است ولی درد تا کمر انتشار پیدا می کند. مانند بیماری های سنگ کلیه، التهاب لوزالمعده، بیماری های بدخیم، بیماری های زنان (حاملگی خارج از رحم، التهاب تخمدان و حتی در سیکل ماهانه). برای بیمارانی که کمردرد همراه با تب، کاهش وزن، سفتی پیش رونده و شدید و دیگر علایم سیستمیک را دارند باید علل غیرمکانیکی بررسی شود. کمردرد ممکن است به علت التهاب باشد که دراین صورت هنگام استراحت تشدید پیدا می کند.
 

گاهی نزدیک صبح بیمار به دلیل احساس درد از خواب بیدار می شود، اما با کمی تحرک و فعالیت، درد کاهش پیدا می کند. در مقابل دردهای مکانیکی با فعالیت تشدید می شود و با استراحت کاهش می یابد.دردهای التهابی مانند تب مالت است که به التهاب و عفونت در ستون فقرات و دیسک بین مهره ها منجر می شود. نمونه دردهای مکانیکی شامل فتق دیسک بین مهره ای است.

 

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *