علائم پوکی استخوان گذرای مفصل ران

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

علائم پوکی استخوان گذرای مفصل ران

تغییر رنگ سر استخوان ران در ام آر آی

این بیماری بیشتر در زنان باردار و در سه ماهه آخر بارداری و در مردان با سن بین ۷۰-۴۰ سال دیده میشود. علامت عمده پوکی استخوان گذرای مفصل ران درد ناگهانی در کشاله ران ، جلوی مفصل ران، در کنار لگن یا پشت لگن است. این بیماران هیچ سابقه ای از ضربه یا فشار بیش از حد به مفصل ران خود را نمیدهند.
حرکات مفصل ران این بیماران بخصوص حرکات چرخشی آن شدت درد را بیشتر میکند. در با راه رفتن شدیدتر میشود.
شدت درد در عرض چند هفته بتدریج بیشتر میشود، برای چند ماه ثابت مانده و سپس بتدریج فروکش میکند. بیمار در حین راه رفتن به علت درد مفصل ران لنگش دارد.

تشخیص این بیماری معمولا با رد بیماری های دیگری است که موجب درد مفصل ران میشوند. در رادیوگرافی ساده کاهش تراکم استخوان فقط در مراحل پیشرفته بیماری دیده میشود. ام آر آِی میتواند به تشخیص پوکی گذرای مفصل ران کمک کند ولی معمولا در ماه های آخر بارداری این تست تشخیصی انجام نمیشود.
هنوز علت این بیماری مشخص نشده است.

این بیماری بطور خودبخودی در عرض ۱۲-۶ ماه خوب میشود. در این مدت همه توجه پزشک به این سمت است که مانع از شکسته شدن استخوان شود چون تراکم استخوان در مفصل ران بشدت کاهش یافته و خطر شکسته شدن استخوان بالا است.

پزشک معالج برای کاهش درد از داروهای ضد درد استفاده میکند. به بیمار توصیه میشود تا برای راه رفتن از واکر یا عصای زیر بغل استفاده کرده و پای طرف دردناک را در حین راه رفتن به زمین فشار ندهد.

در طول مدت چند ماهی که بیماری فعال است بیمار باید حرکات نرمشی مفصل ران را بطور روزانه و طبق نظر پزشک و فیزیوتراپ انجام دهد تا هم از خشک شدن مفصل ران پیشگیری کند و هم قدرت عضلات اطراف مفصل را حفظ کند. شنا برای این بیماران ورزش خوبی است.

منبع:ایران ارتوپد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *