علائم و نشانه های اسپینا بیفیدا (Spina Bifida)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

علائم و نشانه های اسپینا بیفیدا (Spina Bifida)

پوست پشت در ناحیه مبتلا معمولاً پر مو است و گاه فرورفتگی کوچکی در وسط آن دیده می شود و نیز ممکن است توده کوچکی از بافت چربی وجود داشته باشد. در مواردی که شکاف وسیع باشد قسمتی از پرده های نخاع و ریشه های اعصاب به صورت فتق از آن خارج می شوند که در زیر پوست در خط وسط لمس می شوند. اگر فقط پرده های نخاع از شکاف خارج شده باشد فتق پرده های نخاع (Meningocele) و اگر پرده ها نخاع همراه با نخاع و ریشه های اعصاب خارج شده باشند فتق نخاع و پرده های نخاع (Meningo Myelocele) نامیده می شوند.

این ناهنجاری غالباً باعث پیدایش علایم عصبی می شود و اختلالهای حسی، حرکتی و اختلال در نگهداری ادرار و مدفوع به وجود می آورد. شدت اختلال های عصبی بستگی به محل ضایعه و وسعت آن دارد. در مواردی که فقط شکاف کوچکی در یک مهره وجود داشته باشد غالباً اختلال عصبی وجود ندارد. اختلال های عصبی در فتق نخاع و پرده های آن به مراتب بیشتر از فتق پرده های نخاع به تنهایی است. اختلالات حسی بیشتر به صورت بی حسی اندام پایینی است که باعث پیدایش زخم های فشاری در این اندام می شود.

اختلال های حرکتی غالباً به صورت فلج اندام پایینی تظاهر می کند. عضلات مختلف بر حسب شدت ضایعه ممکن است فلج بشوند. گاه فلج عضلات سبب عدم تعادل عضلانی در اندام پایین می شود که باعث تغییر شکل هایی مانند پاچنبری و یا در رفتگی مفصل ران می گردد. با توجه به اینکه امکان وجود این ناهنجاری در کودکان مادرانی که قبلاً فرزندانی با عارضه مشابه داشته اند به مراتب بیش از افراد معمولی است و همچنین با توجه به اینکه وجود این ناهنجاری را در سه ماهه اول آبستنی با اندازه گیری میزان آلفا پروتئین (aFT) در خون مادر و مایع آمینوتیک می توان تشخیص داد، انجام آزمایش های لازم در سه ماهه اول بارداری لازم است. در صورتی که نتیجه آزمایش دال بر وجود ناهنجاری باشد، سقط جنین ضروری است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *