علائم و عوارض پوکی استخوان

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

 

علائم پوکی استخوان

لازم است به مردم یادآوری شود که پوکی استخوان بیماری سیستم استخوانی است و مشخصه آن کاهش توده استخوانی، تخریب ساختمان و بافت استخوانی است که منجر به شکنندگی و در نتیجه افزایش خطر شکستگی می شود. سه عامل مهم که زمینه ساز شکنندگی استخوان می شوند عبارت است از :

۱- کاهش توده استخوانی
۲- اشکال در روند ترمیم آسیب های جزئی که به صورت طبیعی در اثر کشیدگی و ساییدگی استخوان ایجاد می شود.
۳- افتادن یا سقوط از جایی

عوارض پوکی استخوان

کاهش تراکم استخوانی همچنین می تواند بر روی استخوان های ستون مهره ای اثر بگذارد و باعث شکستگی های فشاری یا گو ه ای قدامی شود. اگر چندین شکستگی از این نوع متوالیاً حادث شود باعث کوتاهی قد یک خانم تا حدّ ۸-۴ اینچ در عرض فقط چند ماه خواهد شد. این شکستگی ها گاهی بدون ایجاد هیچگونه دردی حادث می شوند.

شکستگی مچ دست کمتر از بقیۀ نواحی محدود کننده است. وقتی این شکستگی در سمت شست دست رخ دهد بنام شکستگی کالس نامیده می شود.در هر زن بالای ۵۰ سال شکستگی مچ دست می تواند نشانگر پوکی استخوان باشد.

یائسگی و پوکی استخوان

زمانیکه خانم ها دچار یائسگی می شوند، استروژن کمتری در بدن ساخته می شود. یائسگی در زنان همراه با تغییراتی طبیعی در زندگی است، بسیاری از این تغییرات همراه با کاهش شدید استروژن به وجود می آیند.

بعد از یائسگی، زنان ۵۰ درصد شانس بیشتری برای شکستگی استخوان ها که در نتیجه پوکی استخوان رخ می دهد، پیدا می کنند، به همین علت لازم است از نکات اساسی در این موارد آگاهی کامل پیدا کنند. با اثرات و عوارض آن آشنا شده و تا حد امکان راه جلوگیری از پوکی استخوان و درمان آن را بدانند.

منبع:دکتر عمادی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *