علائم و درمان پوکی استخوان

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

علائم و درمان پوکی استخوان

تاثیر سن بر پوکی استخوان

پوکی استخوان وقتی رخ می دهد که سوراخ های بین استخوانی بزرگتر شود و استخوان شکننده و ضعیف شود. استخوان یک بافت زنده است که دائم در حال تغییر است. سلول های استخوانی پیر توسط سلول های استخوان خوار از بین می رود و به جای آن سلول های استخوانی جدید جایگزین می شود. در بچگی سلول هایی که استخوان جدید می سازند سریعتر عمل می کنند و تراکم و قدرت بافت استخوانی افزایش می یابد.

در این دوران دو سال طول می کشد تا ساخت استخوان جدید کامل شود در حالیکه در بزرگسالی این دوره هفت تا ده سال طول می کشد. رشد طولی استخوان در سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی متوقف می شود ولی از نظر افزایش قدرت استخوانی تا سنین ۲۵ سال ادامه می یابد.

تا سن ۳۵ سالگی تعادلی بین تشکیل استخوان های جدید و تخریب استخوان وجود دارد و بعد از این سن، کاهش جرم استخوانی بیشتر می شود و فرد را مستعد پوکی استخوان می سازد.

علل و علائم پوکی استخوان

لازم است به مردم یادآوری شود که پوکی استخوان بیماری سیستم استخوانی است و مشخصه آن کاهش توده استخوانی، تخریب ساختمان و بافت استخوانی است که منجر به شکنندگی و در نتیجه افزایش خطر شکستگی می شود. سه عامل مهم که زمینه ساز شکنندگی استخوان می شوند عبارت است از :

۱- کاهش توده استخوانی
۲- اشکال در روند ترمیم آسیب های جزئی که به صورت طبیعی در اثر کشیدگی و ساییدگی استخوان ایجاد می شود.
۳- افتادن یا سقوط از جایی

درمان پوکی استخوان با ورزش

ورزش نه تنها در پیشگیری بلکه در درمان پوکی استخوان هم یک جزء ضروری به شمار می رود. ورزش علاوه بر سلامت استخوان ها، باعث تقویت عضلات، تعادل و تناسب بدن و بهبود سلامت کلی بدن می شود. البته حتماً باید توجه شود که حین ورزش از اعمال نیروی شدید یا ناگهانی با استخوان ها اجتناب شود.

بنابراین انتخاب ورزش های مناسب و حرکت صحیح حتی المقدور زیر نظر کارشناس فیزیوترابی متبحّر ، اهمیت اساسی دارد. به طور ویژه ورزش هایی برای تقویت عضلات و حمایت ناحیه کمر باید در برنامه گنجانده شود. در قسمت تمرین درمانی، به صورت کامل در این رابطه صحبت خواهد شد.

منبع: دکتر فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *