علائم و درمان پارگی تاندون چهارسر ران

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

مهمترین علامت پارگی تاندون چهارسر ران یا کوادری سپس احساس یا شنیدن صدای پاره شدن تاندون است. بدنبال آن درد و تورم در ناحیه ایجاد میشود. دیگر علائم عبارتند از

  • فرو رفتگی پوست درست در بالای استخوان کشکک یعنی جایی که تاندون به استخوان میچسبد.
  • خونمردگی در محل
  • حساسیت به فشار در محل
  • پایین رفتن کشکک به بالاتر از محل طبیعی خود
  • عدم توانایی فرد در مستقیم کردن زانو
  • مشکل در راه رفتن

تشخیص پارگی تاندون چهارسر ران

در رادیوگرافی  ساده پایین رفتن کشکک مشخص میشود. ام آر آی میتواند پارگی تاندون را نشان دهد.

درمان پارگی تاندون چهارسر ران

انتخاب نوع درمان به توسط پزشک ارتوپد با در نظر گرفتن عوامل متعددی  مثل علت پارگی، نوع پارگی، سن بیمار، درجه فعالیت بیمار و عوامل دیگر متغییر است.

درمان  غیر جراحی

از این درمان معمولاً برای پارگی های کوچک و ناقص استفاده میشود.  در این روش درمانی با استفاده از یک بریس که دور ران و زانو و ساق بسته میشود زانو  در حالت مستقیم نگه داشته شده و به آن تا حدود ۶-۳ هفته اجازه خم شدن نمیدهند. بعد  از آن نرمش هایی برای برگشت دامنه حرکت زانو و تقویت عضلات چهار سر ران به بیمار آموزش  داده شده و توسط بیمار اجرا میشود.

درمان  جراحی

اکثر کسانی که دچار پارگی تاندون چهارسر شده اند  نیاز به جراحی دارند. این جراحی بصورت ترمیم محل پارگی است. عمل جراحی هر چه زودتر  انجام شود نتیجه درمان بهتر است. تاخیر در درمان موجب فاصله گرفتن دو طرف پارگی شده  و بهم رساندن مجدد آنها را بسیار مشکل میکند. اگر بیش از یک ماه از پارگی گذشته باشد  بهم رساندن دو سر پارگی ممکن است ناممکن باشد. در این موارد پزشک جراح ممکن است از  محل دیگری از بدن بیمار تاندون گرفته و در محل پارگی پیوند بزند.

مشکلات بعد از جراحی

شایعترین آنها ضعف در راست کردن زانو و محدودیت در خم کردن کامل  زانو است. گاهی اوقات محل ترمیم مجدداً پاره میشود. ممکن است بعد از ترمیم محل کشکک  در جلوی زانو کمی جابجا شده باشد.

باز پروری بعد از جراحی

بعد از عمل جراحی کل اندام تحتانی به توسط یک بریس یا گچ بلند حمایت میشود تا زانو را در حالت مستقیم نگه داشته و مانع از خم شدن آن شود. در این مدت بیمار برای راه رفتن از عصا استفاده میکند. بعد از خارج کردن بریس یا گچ که زمان آن را پزشک معالج تعیین میکند نرمش های مخصوصی زیر نظر متخصص ارتوپد و فیزیوتراپ برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی زانو و افزایش قدرت عضلات ران انجام میشود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *