علائم و درمان شکستگی استخوان ترقوه

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

علائم و درمان شکستگی استخوان ترقوه

علائم شکستگی استخوان ترقوه

فرد به دنبال حادثه‌ با یکی از مکانیزم‌های توضیح داده شده در بالا با درد ناحیه کتف بخصوص در قدام مراجعه می‌کند .حرکات اندام فوقانی در آن طرف معمولاً به علت درد محدود می‌باشد . ازآنجائی که این استخوان در زیر پوست ناحیه کتف در قدام قرار دارد ، جابجایی قطعات شکسته در لمس به دست می‌خورد . ناحیه شکسته در لمس طبیعتاً حساس و دردناک است .انجام یک رادیوگرافی ساده و مشاهده شکستگی در آن تشخیص قطعی را مطرح می‌نماید .

درمان شکستگی استخوان ترقوه

از سال‌های دور این شکستگی را به‌صورت تجربی با بی‌حرکت کردن موضع شکستگی درمان می‌کردند. یکی از این روش‌های بی‌حرکتی برای استخوان ترقوه ، بی‌حرکت کردن استخوان بازو به تنه می‌باشد. برای این موضوع با باندی دست را به گردن آویزان کرده و چند لایه باند کشی دور بازوی سمت مبتلا و تنه می‌پیچند. به این مجموعه اصطلاحاً بانداژ ولپو می‌گویند . کارخانجات سازنده لوازم پزشکی برای این منظور ساختار مشابهی تولید کرده اند. محصول تولیدی SLING & SWATHE نامیده می‌شود و در داروخانه‌ها برای ابتیاع موجود می‌باشد .

روش دیگر برای بی‌حرکتی در شکستگی استخوان ترقوه بانداژ FIGURE OF EIGHT می‌باشد . علت نام‌گذاری این نوع بانداژ مربوط به شکل آن است که شبیه عدد هشت انگلیسی است. در این روش از شانه هر طرف ، حلقه‌ای از باند عبور داده شده و در پشت این دو حلقه به هم متصل می‌شوند . در این نوع بی‌حرکتی شانه‌ها از هم باز شده و به عقب متمایل می‌باشند . فرض بر اینست که بی‌حرکتی مفصل شانه در این وضعیت حداکثر اصلاح را در قطعات شکسته در ترقوه فراهم می‌سازد. با همین توجیه به بیمارانی که از این نوع بانداژ استفاده می‌کنند توصیه می‌شود هنگام خواب بالشتکی را بین دو کتف قرار داده و به پشت بخوابند. با این کار نیز شانه ها به عقب متمایل می‌شوند. بانداژ FIGURE OF EIGHT اگر محکم بسته شود ممکن است باعث تورم در اندامهای فوقانی دو طرف گردد. در مواردی که این تورم زیاد باشد بانداژ را باز کرده و مجدداً آزادتر می‌بندند. برخی معتقدند در شکستگی استخوان ترقوه (CLAVICLE BONE FRACTURE) بسنده کردن به باند ساده یا روسری که دست را به گردن آویزان کند و بی‌حرکتی نسبی حاصل از آن برای کاهش درد و جوش خوردن استخوان ترقوه کافی می‌باشد .مدت زمان مورد نیاز برای بی‌حرکتی بین دو تا شش هفته است . در این مدت حرکات دست و مفصل شانه جهت پیشگیری از خشکی مفصل و تحلیل رفتن عضلات تشویق می‌شود .

منبع: وب سایت تخصصی بیماریهای دست


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *