علائم و درمان در رفتگی کشکک زانو

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

علائم و درمان در رفتگی کشکک زانو

کاسه زانو استخوان مثلثی شکل است که سطح قدامی مفصل زانو را پوشش می دهد و از آن محافظت شده است. این است که در تاندون عضلات ران (چهار سر رانی) که متصل به قسمت بالای کشکک و کپسول لیفی بافت همبند است که در اطراف مفصل زانو تعبیه شده است.

سایر عضلات ران متصل به پایگاه کشکک (واستوس intermedialis)، از جنبه های بیرونی (واستوس lateralis)، و از جنبه درونی (واستوس medialis). رباط پاتلا، ادامه تاندون عضله ران و کپسول فیبری، متصل کشکک به استخوان بزرگ ساق پا (ساق پا). به عنوان حرکت مفصل زانو، تاندون عضله ران به طور معمول در یک شیار در بالای استخوان ساق پا (شیار استخوان ران استخوان ران) اسلاید.

درمان در رفتگی کشکک

برای جااندازی پزشک معالج به قسمت خارجی کشکک فشار آورده و آنرا به سمت داخل هل میدهد. جااندازی معمولا نیازی به بیهوشی یا بیحسی ندارد. پس از جااندازی درد بیمار از بین رفته و وی میتواند زانو را خم و راست کند.

بعد از جااندازی، زانو به توسط گچ بلند اندام تحتانی بمدت یک ماه بیحرکت میشود. در این مدت بیمار باید مرتبا انقباضات ایزومتریک عضله چهارسر را انجام دهد تا این عضله دچار ضعف نشود. پس از خروج گچ انجام نرمش ها برای بدست آوردن دامنه حرکتی زانو و تقویت عضلات انجام میشود.

علائم در رفتگی استخوان کشکک

در این بیماران وقتی به زانو نگاه میکنیم استخوان کشکک را در جای اصلی خود در جلوی زانو نمیبینیم. کشکک در این بیماران به سمت بیرون جابجا شده است. ممکن است زانو متورم شده و در آن خون جمع شده باشد.

کناره داخلی زانو حساس بوده و لمس آن ممکن است دردناک باشد. بیمار نمیتواند زانوی خود را حرکت دهد و در برابر هر گونه اقدام پزشک برای حرکت دادن زانو هم مقاومت میکند.

منبع:ایران ارتوپد مدیکال

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *