علائم و درمان آسیب عصب سیاتیک

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

عصب سیاتیک بلندترین عصب بدن انسان است و کارکرد آن به علل مختلفی میتواند دچار اختلال شود.

در صورت آسیب به عصب سیاتیکاز لگن تا بالای ساق هر کدام از علائم زیر میتوانند ایجاد شوند

  • اختلال در کارکرد عصب پرونئال عمقی و بدنبال آن عدم توانایی در بالا آوردن مچ و انگشتان پا بر اثر فلج شدن عضلات اکستانسور مچ پا و انگشتان پا
  • اختلال در کارکرد عصب پرونئال سطحی و بدنبال آن کاهش یا از بین رفتن حی پشت پا و انگشتان پا
  • اختلال در کارکرد عصب تیبیال و بدنبال آن عدم توانایی در پایین آوردن مچ پا و خم کردن انگشتان پا و کاهش حس یا از بین رفتن حس کف پا و زیر انگشتان پا

نوع درمان هایی که برای آسیب های عصب سیاتیک صورت میگیرند بسته به مکانیسم ایجاد ان دارند. در موارد آسیب هایی که بدنبال زخم های باز ایجاد شده و احتمال پارگی عصب زیاد است درمان بصورت جراحی و ترمیم عصب پاره شده است. در مواردی که شکستگی ها و یا دررفتگی علت آسیب عصب باشد باید ابتدا جابجایی استخوان یا مفصل را را درمان کرد. در بسیاری اوقات چااندازی استخوان یا مفصل موجب برگشت کارکرد عصب میگردد. در صورتی که عصب بعد از جااندازی شکستگی یا دررفتگی خوب نشود بسته به نوع آسیب باید درمان شود.

بسیاری از آسیب های عصبی بسته (مانند آسیب هایی که بدنبال شکستگی و دررفتگی ایجاد مشوند) با برطرف کردن عاملی که به عصب فشار میاورد و صبر کردن بهبود میابند. در صورت عدم بهبود بعد از چند ماه ممکن است نیاز به عمل جراحی برای ترمیم عصب آسیب دیده وجود داشته باشد. در صورتی که عصب پاره شده باشد میتوان آن را ترمیم کرد. متاسفانه نتایج ترمیم عصب سیاتیک و شاخه های آن زیاد رضایت بخش نیست.به همین علت ممکن است پزشک معالج تصمیم بگیرد بجای ترمیم عصب علائم ناشی از آن را درمان کند. یکی از مهمترین مشکلاتی که آسیب عصب سیاتیک برای بیمار ایجاد میکند عدم توانایی در بالا آوردن مچ پا است. در این موارد ممکن است از روش انتقال تاندون های ساق برای بحرکت درآوردن مفصلی که به علت عضلات فلج شده خوب حرکت نمیکند استفاده شود.

در مراقبت از آسیب های عصب سیاتیک و شاخه های آن چه درمان جراحی انتخاب شود و چه عامل فشارنده عصب برطرف شود برای بازگشت کارکرد عصب باید مدت طولانی صبر کرد. در این موارد بایدمفاصلی که به علت فلج شدن عضلات مربوطه خوب حرکت نمیکنند به توسط آتل و اسپلینت در وضعیت مناسب قرار بگیرند.مهمترنی این مفاصل مچ پا است. پس وقتی مچ پا به علت اسیب عصب سیاتیک بالا نمیاید باید از بریس مچ پا استفاده کرد تا مچ را بالا نگه دارد. در صورتی که از بریس استفاده نشود و مچ پا به مدت چند ماه پایین باقی بماند مفصل دچار خشکی شده و بعد از بازگشت کارکرد عصب مفصل خوب حرکت نخواهد کرد.

در این موارد بیمار یا همراهان وی تا وقتی حرکات ارادی مفصل امکانپذیر نشده است، باید با کمک دست چند بار در روز تمامی مفاصل اندام را در تمام جهات حرکت دهد تا دچار خشکی نشوند.

به این پست امتیاز دهید.
علائم و درمان آسیب عصب سیاتیک
۴ از ۱ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *