علائم و تشخیص شکستگى مفصل ران

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

علائم و تشخیص شکستگى مفصل ران

شکستگى ممکن است هر جائى در طول استخوان ران رخ دهد. استخوان ران بلندترين استخوان بدن است و خون زيادى به آن مى‌رسد. تمام سوانحى که منجر به شکستگى استخوان ران مى‌شود بايستى به‌عنوان يک حالت وخيم در نظر گرفته شود زيرا که در اکثر موارد با خونريزى فراوان همراه است و ممکن است به شوک شديد منجر شود

شکستگى مفصل ران (شکستگى سر يا قسمت بالائى استخوان ران) معمولاً با ضرب‌ديدگى شديد باسن اشتباه مى‌شود. اگر اشخاص مسن پس از زمين خوردن از درد ناحيه باسن شکايت داشتند معمولاً بايد اين احتمال را داد که استخوان ران در قسمت بالا ممکن است شکسته باشد و بايد آنها را به بيمارستان رساند.

عوارض شکستگى مفصل ران

۱. عوارض و نشانه‌هاى عمومى شکستگي.
۲. از شکل‌افتادگى قابل مشاهده در ناحيهٔ ران.
اگر شکستگى در ناحيهٔ ميله‌اى استخوان ران اتفاق افتاده باشد بر اثر انقباض ماهيچه‌هاى اطراف، استخوان شکسته احتمالاً کوتاه مى‌شود؛ اگر شکستگى در قسمت سر استخوان ران اتفاق افتاده باشد پا ممکن است به سمت بيرون پيچ بخورد.

علائم شکستگی مفصل ران

مهمترین علامت این شکستگی ها درد شدیدی است که در اطراف مفصل ران و یا در کشاله ران احساس میشود. گاهی اوقات کوچکترین حرکتی در اندام تحتانی موجب احساس درد شدید در این نواحی میشود.

اندام تحتانی در طرف شکسته معمولا کوتاه تر از طرف سالم به نظر میرسد و پای طرف مبتلا به طرف خارج میچرخد. در شکستگی های بدون جابجایی بیمار میتواند به سختی راه برود ولی راه رفتن وی همراه با درد و لنگش است.

تشخیص شکستگی لگن در اطراف مفصل ران

تشخیص این شکستگی ها معمولا با استفاده از رادیوگرافی ساده انجام میپذیرد. گاهی اوقات شکستگی های این ناحیه ممکن است بدون جابجایی و یا ناکامل باشند که در این صورت تشخیص آنها در رادیوگرافی ساده امکانپذیر نیست.

در این موارد پزشک معالج ممکن است از دیگر روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *