علائم و تشخیص آرتروز ستون فقرات گردنی

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

آرتروز ستون فقرات گردنی (اسپوندیلوز گردنی) یکی از بیماری هایی است که باید به درمان آن توجه کرد. معمولا در افرادی که دچار آرتروز ستون فقرات گردنی می شوند، درد از گردن شروع شده و گاهی تا بازو هم ادامه پیدا می کند. حتی گاهی هنگام مطالعه، رانندگی زیاد یا کار با کامپیوتر درد از ناحیه گردن شروع شده و تا نوک انگشتان ادامه می یابد.

البته باید مراقب دردهای بازو و دست بود تا مربوط به قلب نباشد، چرا که ریشه های عصبی که از گردن بیرون می آید تا دست ادامه دارد.

علائم آرتروز ستون فقرات گردنی

اغلب بیماران با درد و محدودیت حرکتی ناحیه گردن مراجعه می کنند .بسته به محل فشار ، ممکن است علائم محدود به اندام فوقانی باشند ( بی حسی ، دردتیر کشنده به شانه یا دست و خصوصا پشت سر و کاهش قدرت عضلانی ) ، یا اندام تحتانی را درگیر کنند ( سفتی و اختلال در قدرت عضلانی پاها ، اختلالات حسی ، بی اختیاری یا احتباس ادرار و مدفوع و بعضا علائم در هر چهار اندام مشاهده می شوند .برخی از سر دردها خصوصا سردردهای نیز کشنده از پشت سر که با حرکات یا برخی وضعیت های خاص پدید می ایند ، درد بین دو کتف و درد شانه ها نیز از جمله علائمی هستند که میتوانند در اثر اسپوندیلوز مشاهده شوند و متأسفانه پاسخ کمتری به درمان می دهند.

تشخیص آرتروز ستون فقرات گردنی

برای بررسی و تأیید تشخیص آرتروز ستون فقرات گردنی می توان از عکس رادیوگرافی ساده در چهار جهت، سی تی اسکن و MRI استفاده کرد که هر یک ارزش خاص خود را دارند.

منبع: سایت دکتر مغاری


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *