علائم شکستگی و در رفتگی های لگن

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

در شرح حال این بیماران مانند تمام بیماران مبتلا به شکستگی تعیین ماهیت دقیق مکانیسم ضایعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا علاوه بر این که در تعیین میزان ضایعه لگن کمک کننده است، در ارزیابی ضایعات همراه هم اهمیت ویژه ای دارد. بیماران هوشیار اغلب از درد لگن شکایت دارند، البته در موارد بسیاری ممکن است به دلیل ضایعات همراه بیمار این شکایت را نداشته باشد.در معاینه فیزیکی وضعیت لگن با لمس تعیین می شود و معاینه کننده با فشار روی خارهای خاصره ای قدامی فوقانی ابتدا به سمت خارج و سپس به سمت داخل میزان پایداری لگن در چرخش به داخل و خارج را ارزیابی می کند. البته باید به این نکته توجه داشته که در بیمارانی که از نظر همودینامیک پایدار نیستند، معاینه لگن برای ارزیابی ناپایداری آن باید تنها یک مرتبه انجام شود و معاینه بعدی بایست توسط متخصص انجام گیرد، زیرا معاینات مکرر می تواند سبب جابجا شدن لخته های تشکیل شده در دهانه عروق آسیب دیده گردد و در نتیجه بیمار مجدداً خونریزی نماید. انجام توشه رکتال (Digital Rectal Exam) و نیز معاینه پرنیه در این بیماران برای ارزیابی ضایعات همراه لازم و ضروری است. وجود خون در دهانه مجرای ادرار باید مورد دقت قرار گیرد. ارزیابی عروقی و عصبی اندام مانند هر شکستگی دیگر لازم و ضروری است.
انجام رادیوگرافی رخ لگن در کلیه بیماران مولتیپل تروما لازم است. در صورت وجود ضایعه در لگن انجام رادیوگرافیهای نمای ورودی (Inlet view) و نمای خروجی (Outlet view) لازم و ضروری است. بهترین وسیله برای ارزیابی آسیبهای خلفی لگن سی تی اسکن می باشدکه آسیب در مفصل ساکروایلیاک و یا ساکروم و یا در بال ایلیوم در خلف را به خوبی نشان می دهد.
در صورت وجود آسیب های همراه اقدامات تصویر برداری دیگر مانند اورتروگرافی رتروگراد و سیستوگرافی (VCUG) و در صورت لزوم IVP برای بررسی سیستم اداری تناسلی انجام می شود. آنژیوگرافی نیز در مواردی که خونریزیهای غیرقابل کنترل با روش های معمول وجود دارد در تشخیص و درمان کمک کننده می باشد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *