علائم آرتریت انگشتان دست

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

مهمترین علامت آرتریت در مفاصل انگشتان دست درد است. محل درد مفصل  گرفتار شده است. پس این درد میتواند در هر کدام از مفاصل اینترفالانژیال و  یا متاکارپوفالانژیال و یا مفصل کارپومتاکارپ شست دست حس شود.

post_image

درد ناشی از آرتریت معمولا وقتی ایجاد میشود که فرد شروع به انجام کاری با دست میکند  و انگشتان خود را حرکت میدهد. بعد از چند دقیقه و با ادامه فعالیت، درد بتدریج کاهش  میابد و بعد از اتمام فعالیت و شروع استراحت ممکن است درد مجددا شروع شود. وقتی شدت  آرتریت زیاد میشود درد حتی در موقع استراحت هم وجود دارد. در آرتریت مفصل کارپومتاکارپ  شست دست محل درد در محل اتصال شست به مچ دست است. شدت درد این مفصل در هنگام مشت کردن  دست بیشتر شده و بیمار در مشت کردن دست خود دچار ضعف میشود.

مفاصل گرفتار معمولا متورم و بزرگتر از معمول شده و ممکن است کمی  گرمتر شوند. از دیگر علائم آرتریت مفاصل انگشتان دست خشکی و محدود شدن حرکتی است که  با شدت یافتن بیماری بیشتر میشود. در این موارد حرکت مفصل میتواند همراه با احساس یک  صدای جیرجیر یا Crepitus باشد.

در روماتیسم  مفصلی شکل مفاصل انگشتان تغییر میکند. در این بیماری انگشتان دست در محل مفاصل  متاکارپوفالانژیال به طرف انگشت کوچک منحرف میشوند. به این تغییر شکل یا دفرمیتی Deformity  اولنار دریفت Ulnar drift میگویند. این تغییر شکل مفصلی موجب درد و ضعف شده و کاربرد  انگشتان در فعالیت های روزانه را مشکل میکند.

مفاصل اینترفالانژیال انگشتان دست هم در استئوآرتریت و هم در روماتیسم  مفصلی میتوانند دچار تغییر شکل شوند. دو نوع تغییر شکل یا دفرمیتی ممکن است در انگشتان  دست بدنبال ابتلا به روماتیسم مفصلی ایجاد شود که یکی از آنها تغییر شکل بتونیر و دیگری  تغییر شکل سوان نک است. در تغییر شکل بتونیر Boutonniere deformity یا جا دکمه ای مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال  خم یا فلکس Flex شذه و مفصل اینترفالانژیال دیستال به سمت پشت منحرف میشود.

در تغییر شکل سوان نک Swan neck deformity یا گردن قو مفصل اینترفالانژیال  دیستال خم یا فلکس شده و مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال به سمت پشت منحرف میگردد.

هم استئوآرتریت و هم روماتیسم مفصلی میتوانند موجب برجسته شدن سطح  پشتی مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال شود که به آن ندول بوخارد یا بوشارد Bouchard’s  node میگویند. استئوآرتریت موجب برجسته شدن سطح پشتی مفصل اینترفالانژیال دیستال میشود که به آن ندول  هبردن Heberden’s node میگویند

تشخیص آرتریت مفاصل دست

در ابتدا پزشک به مشکلات و ناراحتی های بیمار گوش داده و از وی  سوالاتی میکند. معاینه مفاصل انگشتان دست بصورت دیدن آنها و بررسی حرکات آنها است.  بررسی های پاراکلینیکی بخصوص انجام رادیوگرافی ساده میتواند  به تشخیص این بیماری کمک کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *