علائم ، عوارض ودرمان ناهنجاری های قوس گردن

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

علائم ، عوارض ودرمان ناهنجاری های قوس گردن

ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد. چنانچه این انحنا بیش از حد طبیعی باشد به آن لوردوز گردنی می گویند.(چنانچه قوس گردنی بیش از حد طبیعی باشد، لاله ی گوش از راستای عمودی بازو، لگن و سایر نقاطی که در ارزیابی وضعیت ستون فقرات ملاک قرار می گیرد، به سمت جلو تغییر می دهد). قوس ناحیه گردنی به لحاظ کوچکتر بودن مهره ها و ضخامت دیسک ها نسبت به سایر قوس های ستون فقرات جزئی تر است.

عوارض ناهنجاری قوس گردن

برای اینکه گردن در جایگاه طبیعی خود بماند عضلات ناحیه ی گردن متحمل فشار زیادی می شوند، به طوری که در تمام شرایط این گروه از عضلات(ذوزنقه ی گوشه ای، مهره ای رأسی و مهره ای گردنی) درگیر انقباضات بیشتر از حد طبیعی است. این انقباض موجب خستگی عمومی گردن و کاهش عملکرد حرکتی آن می شود. در مجموع می توان گفت این ناهنجاری عوارض و پیامد وخیمی ندارد، اما با توجه به اینکه تیپ ظاهری بدن را از حالت طبیعی خارج می کند معمولاً از نظر روانی و اجتماعی اثرات سوئی به جا می گذارد.

علایم ناهنجاری قوس گردن

در نتیجه ی بروز این ناهنجاری سر به جلو رانده می شود. در ارزیابی یدن به وسیله ی خط شاقولی لاله ی گوش در خط شاقولی قرار نمی گیرد و به نسبت انحنای گردن جلوتر از وضعیت طبیعی است. معمولاً چانه ی این افراد جلو می آید و بین گردن و فک زاویه ای حدود ۹۰درجه تشکیل می شود. این زاویه در حالت طبیعی خیلی کمتر است. سطح خاصی در محدوده ی شانه های این افراد به خوبی قابل رؤیت است که به نظر می رسد به جای اینکه گردن در وسط شانه قرار داشته باشد در سطح قدامی و جلوی سینه است. ارتفاع گردن این افراد نسبت به وضعیت طبیعی کوتاهتر به نظر می رسد و بعضاً یقه ی کت یا پیراهنشان به سمت بالا چروکیده می شود.

پیشگیری و درمان قوس گردن

با توجه به اینکه علت خاصی برای ایجاد عارضه عنوان نشده است، راه حل قطعی برای پیشگیری این ناهنجاری نمی توان ذکر کرد. با این حال رعایت اصول زیر می تواند کمک شایانی به اصلاح این ناهنجاری باشد.
– حذف عادات حرکتی غلط و سعی فرد برای قرار دادن سر در وضعیت طبیعی
– تقویت عضلات ناحیه ی خلفی گردن
– توسعه ی انعطاف پذیری عضلات ناحیه ی فوقانی سینه و بخش قدامی گردن
– ایجاد جنبش پذیری در مهره های گردنی

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *