عفونت کف دست (Tendon Sheath Infection)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

عفونت کف دست

عفونتهای حاد کف دست در اثر زخم های فرورونده و یا در اثر انتشار عفونت از قسمتهای مجاور به وجود می آید. تشخیص و درمان عفونت کف دست حایز اهمیت فوق العاده است زیرا عفونت کف دست ممکن است باعث انهدام وتر و یا چسبیدن وتر به غلاف آن و محدودیت حرکات آن شود.

علائم عفونت کف دست

عفونت کف دست باعث تورم در سطح کف دستی انگشت مبتلا می شود و بیماران انگشت را در وضعیت نیمه خمیده نگه می دارند.

عفونت کف دست باعث حساسیت شدید در سرتاسر مسیر کف دست می شود و راست کردن انگشت، فوق العاده دردناک و تقریباً غیر ممکن است (مهمترین علامت برای تشخیص زودرس عفونت کف دست) .

با توجه به اینکه اینکه نیام وترهای انگشت شست و انگشت پنجم تا ناحیه مچ دست امتداد دارند، عفونت این دو انگشت به ناحیه ساعد نیز انتشار می یابد، در حالی که نیام وترهای انگشتان دوم، سوم و چهارم در کف دست ختم می شوند و عفونت کف دست و انگشتان به ساعد انتشار نمی یابد.

درمان عفونت کف دست

درمانعفونت کف دست ، تخلیه هر چه زودتر چرک به وسیله عمل جراحی است. بعضی متخصصین لوله های پلی اتیلن ظریف برای شستشو و درمان در درون نیام وتر می گذارند.در درمان عفونت کف دست تجویز آنتی بیوتیک مناسب به میزان کافی ضروری است.

عفونت در فضاهای کف دست

عفونت کف دست از ناحیه فضای بین انگشتی و یا از نیام وترهای کف دست ممکن است به فضاهای عمقی دست انتشار یابد و علایم مخصوص به خود را به وجود آورد

الف) عفونت فضای میانی کف دست (Midspace Infection)

در این نوع از عفونت کف دست ،تمام دست متورم و دردناک و حرکات انگشتان به علت درد محدود است.

درمان عفونت کف دست با تخلیه چرک در ناحیه ای که آبسه برجسته تر است ضروری است.

ب) عفونت فضای تنار (Thenar Space Infection)

در این عفونت کف دست ،حساسیت در ناحیه تنار است. در عفونت فضای تنار،حرکات شست و انگشت اشاره فوق العاده محدود و دردناک می شوند.

درمان عفونت فضای تنار با تخلیه آبسه در فضای اول بین انگشتی ضروری است. در درمان این نوع از عفونت کف دست پس از تخلیه، تجویز آنتی بیوتیک مناسب به میزان کافی و بالا نگهداشتن عضو ضروری است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *