عفونت نوک انگشت و عفونت سلی

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

عفونت نوک انگشت و عفونت سلی

عفونت نوک انگشت (Felon)

آبسه نوک انگشت در عفونت نوک انگشت نسبتاً شایع است. در عفونت نوک انگشت درد و حساسیت بیمار فوق العاده شدید است. علت شدت درد نوک انگشت در اثر عفونت ،مربوط به وجود فضاهای بسته لیفی استخوانی در نوک انگشت است که قابل اتساع نیستند و عفونت نوک انگشت باعث افزایش فشار درون آن می شود. افزایش فشار گاه باعث اختلال در جریان خون استخوان در بند انتهایی انگشت و نکروز آواسکولار پوست آنها می شود. گاه عفونت نوک انگشت به استخوان بند انتهایی انگشت سرایت می کند و باعث استئومیلیت می شود.

درمان عفونت نوک انگشت

پس از تشخیص عفونت نوک انگشت هرچه زودتر باید اقدام به درمان عفونت نوک انگشت با تخلیه چرک را به وسیله عمل جراحی نمود. تخلیه چرک در عفونت نوک انگشت باید کامل باشد و پس از آن آنتی بیوتیک مناسب به میزان کافی تجویز شود.

دو نوع عفونت نوک انگشت وجود دارد: یک نوع آن عفونت نوک انگشت فلون است که در آن سطح ولار نوک انگشت یعنی همان قسمتی که در طرف مقابل ناخن است و اثر انگشت بر روی آن قرار دارد و به آن پالپ انگشت Finger pulp میگویند دچار عفونت میشود. نوع دیگر از عفونت نوک انگشت پارونیشیا(عقربک) است که در آن ناحیه دور ناخن یعنی سطح دورسال یا پشتی انگشت دچار عفونت میشود.

فلون نوعی عفونت نوک انگشت است که در آن پالپ انگشت Finger pulp (یعنی همان قسمتی که در سطح ولار انگشت یا سطح مقابل ناخن قرار دارد و اثر انگشت بر روی آن است) دچار عفونت میشود. گاهی اوقات قبل از شروع عفونت نوک انگشت به وسیله جسم تیزی سوراخ یا پاره شده است و از طریق آن زخم، میکروب ها به فضای پالپ انگشت راه پیدا کرده و تولید ع عفونت نوک انگشت میکنند و گاهی هم سابقه زخمی شدن نوک انگشت وجود ندارد.

عفونت سلی (Tuberculous Tenosynovitis)

نیام وترهای خم کننده و یا راست کننده انگشتان ممکن است به سل مبتلا شوند. در عفونت های سلی بر خلاف عفونتهای چرکی سیر بیماری آهسته و تدریجی است.

در عفونت سلی ،تورم وجود دارد، ولی درد شدید نیست. در حین عمل جراحی عفونت سلی از نیام وتر مایعی خارج می شود که در آن دانه های برنجی شکل (Rice Body) وجود دارند.

درمان عفونت سلی

درمان عفونت سلی با تمیز کردن بافت مبتلا به عفونت سل بوسیله عمل جراحی و تجویز داروهای ضدسلی به میزان مناسب است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *