صدمه شلاقی گردن (Whiplash injury)

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

این عارضه در اثر ضربه وارده به گردن در اثر تصادفات اتومبیل به وجود می آید.آسیب شلاقی گردن زمانی رخ می دهد که گردن شخص با شدت و فشار زیادی به طور ناگهانی به سمت عقب و سپس جلو حرکت کند. این آسیب اکثرا پس از برخورد شدید در تصادفات اتومبیل اتفاق می افتد .در موقع تصادف ابتدا سر به عقب خم شده و سپس خود به خود به جلو خم می گردد. این عارضه در اثر تصادفات روبروی اتومبیل یا برخورد اتومبیل از عقب بوجود می آید. ضربه وارده باعث آسیب نسوج نرم ستون فقرات گردن یعنی رباطهای نگهدارنده مهره ها و گاه پارگی دیسک بین مهره ای می گردد.

نشانه ها و علائم

در مواردی که ضربه اولیه ضعیف باشد، معمولاً بیمار ابتدا درد گردن ندارد و پس از مدتی درد گردن ظهور می کند. این دردها اغلب در قسمت خلف گردن و گاه در مسیر عضله ذوزنقه ای و بین دو کتف حس می شوند. وجود علایم عصبی باید ما را متوجه سایر مشکلات همراه بکند. اختلال بلع شاید به علت تورم نسج نرم قدام گردن باشد. در معاینه آنها ممکن است حساسیت روی عضلات اطراف گردن و یا در خلف گردن وجود داشته باشد. حرکت گردن دردناک و محدود است. معاینه عصبی شان اغلب طبیعی است. انجام رادیوگرافی ضروری است گرچه شاید شکستگی و یا دررفتگی را نبینیم. MRI نیز برای تشخیص ضایعات نسوج نرم و دیسک بین مهره ای ضروری است.

درمان

استراحت، کشش ملایم گردن داروهای شل کننده عضلات، مسکن و گرم نگهداشتن گردن در موارد شدید مؤثرند. در موارد خفیف به جای کشش می توان گردنبند طبی تجویز نمود. بیماران اغلب خوب می شوند و عارضه خاصی به جا نمی ماند. نکته مهم اینکه در این بیماران نباید بی حرکتی طولانی مدت داد و باید هر چه سریعتر حرکات گردن را شروع کرد.

برای درمان آسیب شلاقی گردن روش های دیگری ازجمله فیزیوتراپی، ماساژ و … نیز وجود دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *