صافی کف پا و کفش

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

کف پای صاف در بچه ها تا سن ۷-۵ سالگی طبیعی بوده و نیاز به هیچ اقدامی ندارد. قوس کف پا در بسیاری از این بچه ها در سنین مدرسه تشکیل میشود. استفاده از کفش مخصوص و یا گچ گیری در این سنین تاثیری در درمان صافی کف پا ندارد و توصیه نمیشود.

نزدیک بودن قوزک داخلی به زمین از علائم صافی کف پا است. بعد از ۷-۵ سالگی در صورتیکه قوس کف پا ایجاد نشده و صافی کف پا در بیمار بهبود نیابد میتوان از کفش طبی استفاده کرد. کفش طبی در این افراد فقط در مواردی استفاده میشود که در هنگام راه رفتن درد یا سوزش در کف پا احساس شود. در غیر این صورت نیازی به درمان نیست. کفش طبی در این بیماران موجب شکل گیری پا نمیشود حتی در زمان کودکی.

کسانی که کف پای صاف دارند و از کفش طبی استفاده میکنند حتی اگر سالها آنرا بپوشند و یا مدتها در زمان کودکی از آن استفاده کنند به محض اینکه پای خود را از کفش بیرون میاورند صافی کف پای آنها مجددا برمیگردد. پس استفاده از کفش در این افراد نه تغییر شکل دادن پا بلکه درمان علائم بیماری است. در عارضه صافی کف پا، که در علم پزشکی با اصطلاح “پس پلانوس” نیز از آن یاد می‌شود، قوس ملایم بخش داخلی کف پا، دقیقاً در مقابل پاشنه، از بین می‌رود. اگر این قوس تنها در زمان ایستادن از بین برود و هنگام بلند شدن کف پا از زمین دوباره ایجاد شود، با عارضه صافی انعطاف‌پذیر یا نرم کف پا روبه‌رو هستیم. اما چنانچه کف پا در هر دو حالت، ایستاده و بلند شده از زمین، صاف باشد، با عارضه کف پای صاف سخت مواجه هستید. درمان صافی کف پا با فیزیوتراپی، ورزش های کف پای صاف و حرکات اصلاحی امکان پذیر می باشد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *