شکستگی گردن استخوان ران و دلیل استفاده از پروتز

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

شکستگی گردن استخوان ران و دلیل استفاده از پروتز

یکی از شایع‌ترین نقاط شکستگی لگن شکسته شده گردن استخوان ران است. درمان این شکستگی در غالب اوقات انجام عمل جراحی است. در افراد جوان درمان شکستگی‌های گردن استخوان ران بصورت جا اندازی قطعات شکسته شده و سپس بی حرکت کردن آنها با استفاده از پیچ یا ترکیبی از پیچ و پلاک است.

این شکستگی‌ها معمولاً بعد از گذشت سه ماه از عمل جراحی جوش می‌خورند. متأسفانه شکستگی گردن استخوان ران یک شکستگی پر عارضه است حتی اگر به درستی تحت درمان قرار بگیرد. بسیاری از عوارض این شکستگی در سنین بالا بیشتر است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

– جوش نخوردن محل شکستگی حتی بعد از یک عمل جراحی جا اندازی و فیکس کردن خوب شکستگی

– نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران

این دو عارضه در افراد مسن شایع‌تر بوده و علت اصلی بروز آنها اینست که خون رسانی به سر استخوان ران تقریباً بطور انحصاری از طریق گردن استخوان ران صورت می‌گیرد و با شکسته شدن گردن احتمال آسیب رسیدن به عروق خون رسان به سر زیاد است.

در افراد مسن این عروق حتی قبل از شکستگی تنگ بوده و مشکلاتی دارند. با شکسته شدن گردن استخوان و آسیب رسیدن به این عروق احتمال اختلال در خون رسانی باز هم بیشتر می‌شود.

پزشک با این تصمیم درمانی عملاً سعی می‌کند بیمار را از مواجه شدن با عوارض مشکل‌زای جوش نخوردن شکستگی و سیاه شدن سر استخوان ران دور کند. این نوع جراحی در مواردی استفاده می‌شود که پزشک احساس کند حفره استابولوم بیمار سالم است.

در این موارد سر فلزی پروتز در درون حفره استابولوم قرار داده می‌شود تا به راحتی حرکت کند. در صورتیکه پزشک معالج ببیند حفره استابولوم به علت آرتروز و ساییدگی قبلی خراب شده است در حین جراحی آن را هم عوض می‌کند.

پروتز

برای غلبه بر این مشکلات وقتی پزشک ارتوپد با یک فرد مسن با شکستگی گردن استخوان ران مواجه می‌شود ترجیح می‌دهد بجای جا اندازی شکستگی و سعی در جوش دادن استخوان‌های بیمار از نوع دیگری از درمان استفاده کند که به آن همی آرتروپلاستی Hemiarthroplasty میگویند. در این نوع جراحی سر استخوان ران که به علت شکسته شدن گردن ران از تنه استخوان جدا شده از بدن بیمار خارج شده و بجای آن یک سر مصنوعی فلزی کار گذاشته می‌شود. به این سر مصنوعی فلزی پروتز Prosthesis میگویند.

منبع:ارتوپدی

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *