شکستگی چند دنده (Multiple Ribs Fracture)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

شکستگی چند دنده

این شکستگی ها معمولاً در اثر ضربات و تصادفات شدید رخ می دهند و ممکن است با ضایعات دیگر همراه باشد. شکستگی چند دنده معمولاً به یکی از اشکال زیر خودنمایی می کند:

الف) له شدگی قفسه سینه (Crush Injury): در اثر تحت فشار قرار گرفتن سینه به وجود می آید. به طور کلی اگر شکستگی دنده ها در یک طرف قفسه سینه متعدد باشد و بیش از سه دنده شکسته باشد، دنده های طرف مقابل هم شکسته است، گرچه رادیوگرافی ممکن است آن را نشان ندهد. درد این بیماران شدید است، ولی غالباً ضایعات دیگری با آن همراه نیست. تنفس متناقض (Paradoxical Respiration) در این بیماران وجود ندارد، ولی گاهی پنوموتوراکس و هموتوراکس حیات این بیماران را به خطر می اندازد. برای تسکین درد این بیمارن باید از مسکن های قوی و یا بلوک بین دنده ای استفاده نمود.

ب) سینه مواج (Flail chest): در این بیماران با توجه به، بهم خوردن ساختمان قفسه صدری، قسمتهای مختلف سینه در دم و بازدم به طور یکنواخت باز و بسته نمی شوند و قسمت شکسته در موقع دم به داخل کشیده شده و در موقع بازدم به خارج رانده می شود. این نوع نفس کشیدن را تنفس متناقض (Paradoxical) می گویند که به طور بارزی باعث کاهش مقدار هوای جاری در ریه و اشکال در تنفس می گردد.

این شکستگی در اثر ضربه مستقیم به یک قسمت از قفسه صدری مثل لگد زدن اسب به سینه و یا تصادف اتومبیل و یا فرو رفتن فرمان اتومبیل در سینه راننده به وجود می آید و موجب شکستگی چند دنده در دو نقطه یا شکستگی دنده ها در دو طرف و آزاد شدن قسمتی از قفسه سینه می گردد.
درمان شکستگی چند دنده

بستن قفسه سینه این بیماران تا رسیدن بیمار به بیمارستان ضروری است. در گذشته قطعه مواج را با پنش شاه گرفته و با اتصال آن به وزنه آن را ثابت می کردند. امروزه معتقدند که بهتر است بیماران را روی ماشین تنفس مصنوعی (Positive pressure ventilator) گذاشته و آن را به مدت ۲ تا ۳ هفته تا ثابت شدن جدار قفسه سینه نگه داشت. برای این کار بهتر است تراکئوستومی انجام شود.

عوارض شکستگی چند دنده

مهمترین عوارض شکستگی دنده ها عبارتند از:

۱٫ پنوموتوراکس (Pneumothorax)

ممکن است به صورت باز و یا بسته باشد:

پنوموتوراکس بسته: اگر خفیف باشد نشانه های بالینی شدیدی ندارد و درمان خاصی نیز لازم ندارد. ضایعه پس از چند روز خود به خود جذب می شود و عارضه ای از خود بر جای نمی گذارد ولی اگر شدید باشد و بیش از ۲۵ درصد باشد، باعث تنگی نفس می گردد و بهتر است کانتری برای تخلیه هوا در سینه گذاشته شود.

پنوموتوراکس باز: اگر زخمی در جدار قلسه سینه وجود داشته باشد که با دم و بازدم هوا وارد قفسه سینه شده و از آن خارج گردد، از طرفی باعث اشکال در تنفس بیمار می شود و خطر حیاتی برای او دارد و از طرف دیگر احتمال عفونی شدن آن وجود دارد.
درمان پنوموتوراکس:

در محل حادثه باید زخم با گاز وازلینه و یا گاز ساده بسته شود و در بیمارستان لوله ای در سینه بیمار گذاشته شود (Chest Tube). گاه پارگی پلور طوری است که در دم هوا وارد قفسه سینه شده، ولی در بازدم از آن خارج نمی گردد. در این صورت قفسه سینه تحت فشار هوا قرار گرفته (Tension Pneumothorax)، ریه و محتوایت قفسه صدری به یک طرف رانده شده و بیمار دچار تنگی نفس شدید و تهدید کننده حیات می شود.هوای تحت فشار ممکن است به زیر جلد راه یافته باعث آمفیزم زیر جلدی شود. این بیماران باید هر چه زودتر تحت درمان قرار گرفته و لوله ای در سینه آنها گذاشته شود تا هوا به خارج راه یابد.
۲- هموتوراکس (Hemothorax):

گاه ضربه وارده باعث پارگی عروق عناصر درون قفسه صدری می گردد و موجب آزاد شدن خون در سینه و به تدریج باعث اشکال در تنفس می گردد. نبض این بیماران به تدریج تند می شود و فشار خون پایین می رود. رادیوگرافی به تشخیص کمک می کند.
درمان هموتوراکس:

گذاشتن لوله در داخل سینه برای تخلیه خون ضروری است. درصورتی که خون از دست رفته زیاد باشد باید با انتقال خون آن را جبران نمود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *