شکستگی چند تکه ای زانو

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

به شکستگی چند قطعه ای سطح مفصلی زانو می گویند که غالباً در اثر سقوط از بلندی به وجود می آید و به علت چند تکه بودن، امکان جا انداختن دقیق آن با روش بسته وجود ندارد و اکثراً پیدایش ناهمواری هایی در سطح مفصلی شود که منجر به آرتروز زانو می گردد. با توجه به این نکته بهتر است از درمان جراحی شکستگی زانو استفاده کرد.

برای جااندازی شکستگی چند تکه ای استخوان ممکن است با جراحی باز سطح مفصلی را عاده نموده و قطعات شکسته را با پلیت ثابت نمود. در اکثر موارد پیوند استخوان ضرورت پیدا می کند. در روش دیگر بدون بازکردن شکستگی با گذاشتن میله ای در استخوان تالوس و درشت نی و تحت کشش قرار دادن محل شکستگی با فیکساتور خارجی قطعات شکسته جا می افتد (Ligamentotaxis).

در مواردی که به هر علت نتوان شکستگی را به روش های فوق درمان نمود با گذاشتن میله ای در استخوان پاشنه، شکستگی را با کشش استخوانی درمان می کنیم. بدین طریق استخوان ضمن جوش خوردن شکل مناسبی به خود می گیرد و غالباً سطح مفصلی نسبتاً همواری را که به خوبی برای بیمار قابل استفاده است به وجود می آورد. بیمار باید تا جوش خوردن کامل شکستگی (حداقل به مدت ۱۲ هفته) از تکیه کردن بر اندام شکسته خودداری کند.

عوارض شکستگی چند تکه ای زانو

از عوارض شکستگی زانو، شکستگی صفحه رشد انتهای پایینی استخوان های درشت نی و نازک نی در کودکان و نوجوانان است.

شایع ترین آسیب مچ پا در کودکان و نوجوانان جدا شدن صفحه رشد انتهای پایینی استخوان های درشت نی و نازک نی است. رگ به رگ شدن مچ پا در کودکان نادر است. جدا شدن صفحه رشد انتهای پایینی استخوان نازک نی به تنهایی کمتر دیده می شود و غالباً همراه با جدا شدن صفحه رشد انتهای پایین استخوان درشت نی است. علایم جدا شدن صفحه رشد در شکستگی زانو شبیه به در رفتگی و شکستگی مچ پا است.

برای درمان جدا شدن صفحه رشد در شکستگی زانو جاانداختن به طریق بسته و ثابت کردن آن با گچ در غالب موارد موفقیت آمیز است. در مواردی که این روش موفقیت آمیز نباشد جا انداختن شکستگی با عمل جراحی و ثابت کردن آن ضروری است.
آسیب صفحه رشد ممکن است باعث انحراف واروس و یا والگوس مچ پا گردد. برای جلوگیری از دژنراتیو مفصل باید آن را با استئوتومی اصلاح کرد. کوتاه شدن اندام را باید در موقع مناسب با عمل مقتضی (Limb Length Equaliztion) اصلاح کرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *