شکستگی و آسیب های ستون فقرات

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

شکستگی و آسیب های ستون فقرات

برخورد و درمان صحیح بیمار مبتلا به شکستگی ستون فقرات می تواند برای پزشک همراه با استرس زیاد باشد، چون عدم تشخیص، تشخیص غلط و درمان نامناسب می تواند ضایعات عصبی دائمی را برای بیمار به وجود آورد که متأسفانه اکثراً غیرقابل جبران است و زندگی بیمار را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.

در تصادفات بویژه تصادفات ناشی از رانندگی با سرعت زیاد و سقوط از بلندی بسیاری از بیماران دچار ضایعات متعدد Multiple Trauma شده قسمت های مختلف بدن یعنی اندامها، ستون فقرات، شکم، مغز، لک و صورت دچار ضایعه می گردند و بسیاری از آنها در دم می میرند.

آسیب های اسکلتی بیشترین ضایعات را در این تصادفات داشته بطوری که آسیب های اسکلتی چهار برابر آسیب های شکمی و دو برابر آسیب های سینه ای هستند.

۶۰% از آسیب های اسکلتی آسیب های ستون فقرات است که ممکن است با ضایعات عصبی همراه باشند. به همین دلیل در حمل و نقل و جابجا کردن این بیماران دقت حائز اهمیت بوده و نباید توسط افراد معمولی و دوره ندیده انجام گیرد، زیرا در این جابجایی، ممکن است بیماری که در اثر تصادف شکستگی ستون فقرات پیدا کرده ولی ضایعه نخاعی ندارد در اثر جابجایی توسط افراد نا وارد فلج شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *