شکستگی های مچ دست (اسمیت ،رادیوس، بارتون)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی های مچ دست

شکستگی مچ دست – شکستگی اسمیت (Smith’s Fracture)

طرز ایجاد شکستگی اسمیت چ دست و در اثر زمین خوردن روی پشت دست به وجود می آید و به همین جهت به شکستگی کالیز معکوس (Reverse Colles) نیز معروف است.

نشانه های شکستگی مچ دست – اسمیت

در مشاهده شکستگی اسمیت مچ دست ، تورم مچ دست و تغییر شکل آن مشهود است.

در لمس شکستگی اسمیت مچ دست ، محل شکستگی دردناک و گاه با کریپتاسیون همراه است. حرکات مچ دست فوق العاده دردناک و محدودند. رادیوگرافی، شکستگی انتهای پایینی استخوان رادیوس را در ۲ تا ۳ سانتی متری سطح مفصلی نشان می دهد و تکه پایینی استخوان شکسته شده به سطح کف دستی (Volar)مچ تغییر مکان می دهد.

درمان شکستگی مچ دست – اسمیت

درمان شکستگی اسمیت مچ دست جا انداختن بسته و پین گذاری و گچ گیری است. در صورت عدم موفقیت جا انداختن بسته، عمل جراحی باز و ثابت کردن با پلاک نیاز می باشد.

شکستگی مچ دست- رادیوس (Radial Styloid Fracture)

شکستگی استخوان رادیوس مچ دست ،زمین خوردن روی دست در حالی است که مچ دست با فشار زیاد به طرف استخوان رادیوس منحرف شده است باعث شکستگی استخوان رادیوس مچ دست می شود. این شکستگی سابقاً در اثر عقب زدن هندل اتومبییل نزد رانندگان دیده می شود و به همین جهت شکستگی رانندگان (Chauffeur’s Fracture) نامیده می شود. ضربه شکستگی قطعه نسبتاً بزرگی از زائده نیزه ای می شود و با توجه به اینکه شکستگی استخوان رادیوس مچ دست درون مفصلی است جا نینداختن آن باعث پیدایش تغییرات دژنرافتیو در مفصل مچ دست می شود.

درمان شکستگی مچ دست- رادیوس

درمان شکستگی استخوان رادیوس مچ دست، شامل جاانداختن شکستگی به روش بسته و ثابت کردن آن با گذاشتن پین ارتوپدی در استخوان به روش بسته با کنترل C-Arm می باشد. در صورت عدم موفقیت، جا انداختن شکستگی به روش باز و ثابت کردن آن انجام می شود.

شکستگی مچ دست – بارتون (Fracture Dislocation of Radiocarpal Joint)

شکستگی بارتون مچ دست، در حقیقت شکستگی داخل مفصلی انتهای تحتانی استخوان رادیوس می باشد که گاه باعث ناپایدار شدن مچ دست می شود. اگر لبه و لار سطح مفصلی شکسته باشد Volar Barton گفته می شود و اگر لبه خلفی دیستال رادیوس درگیر شود به آن Dorsal Barton گفته می شود.

درمان شکستگی مچ دست – بارتون

در درمان شکستگی و دررفتگی بارتون مچ دست در اکثر موارد بعلت ناپایداری مچ دست احتیاج به جا انداختن با جراحی باز و ثابت کردن محل شکستگی با استفاده از پلیت و پیچ می باشد.

شکستگی انتهای پایینی مچ دست (Fracture of Distal Radial Epiphysis)

این شکستگی در کودکان شبیه به شکستگی کالیز در بزرگسالان است و در اثر زمین خوردن روی کف دست در حالی که مچ به بالا خم شده است به وجود می آید.

نشانه های شکستگی انتهای پایینی مچ دست

کم و بیش شبیه شکستگی کالیز است.

رادیوگرافی جدا شدن اپی فیز انتهای پایینی استخوان رادیوس و تغییر مکان آن به بالا و بیرون را نشان می دهد. غالباً قطعه کوچکی از متافیز نیز با آن کنده می شود (نوع ۲ شکستگی اپی فیزی در تقسیم بندی سالتر- هاریس). گاه صدمه وارد به صفحه رشد ناچیز است و اپی فیز جدا می شود و به جای خود بر می گردد (نوع ۱ شکستگی اپی فیزی در تقسیم بندی سالتر- هاریس) که در این صورت فقط صفحه رشد حساس و متورم می شود و تصویر رادیوگرافی طبیعی است.

درمان شکستگی انتهای پایینی مچ دست

درمان شکستگی صفحه رشد انتهایی پائینی رادیوس ،جا انداختن این شکستگی کم و بیش شبیه درمان شکستگی کالیز است. مدت زمان لازم برای بی حرکتی ۳ تا ۴ هفته است. معاینه بعدی این بیماران برای بررسی اینکه آیا صفحه رشد صدمه خورده یا نه ضروری است

 

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *