شکستگی های مفصل آرنج

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی زائده اوله کرانون ممکن است در اثر ضربه مستقیم (مثل زمین خوردن روی آرنج یا برخورد شی با آرنج) به وجود آید و یا در اثر انقباض ناگهانی عضله سه سر بازو (زمین خوردن روی دست در حالی که عضله سه سر بازو به ناگهان منقبض شده است) بوجود آید. ضربه مستقیم معمولاً باعث شکستگی چند تکه ای استخوان با جابجایی مختصر آن می شود، در حالی که انقباض ناگهانی عضله سه سر بازو باعث شکستگی عرضی استخوان با جابجا شدن قطعه شکسته به بالا می شود.

نشانه های شکستگی زائده اوله کرانون

در مشاهده، خونمردگی و در صورت وجود ضربه مستقیم خراش پوستی مشهود است.

در لمس، زائده اوله کرانون (Olecranon) حساس است. در مواقعی که شکستگی عرضی با جابجایی وجود داشته باشد، یک فضای خالی بین تکه های شکسته لمس می شود.

حرکات آرنج، فوق العاده محدود و دردناک است. در شکستگی عرضی زائده اوله کرانون که با جابجایی همراه باشد، بیمار قادر به راست کردن آرنج نیست در حالی که در شکستگی چند تکه ای با جایجایی کم ممکن است بتوان آرنج را راست کند.

نشانه های رادیولوژیک شکستگی زائده اوله کرانون

رادیوگرافی به تشخیص شکستگی و نوع آن کمک می کند. شکستگی ممکن است با در رفتگی همراه باشد.

درمان شکستگی زائده اوله کرانون

در شکستگی بدون جابجایی بی حرکت کردن آرنج با ناودان گچی به مدت ۳-۴ هفته کافی است. در مواردی که شکستگی با جابجایی همراه باشد شکستگی را باید با عمل جراحی به دقت جا انداخته و ثابت کرد تا بتوان حرکات آرنج را هر چه زودتر شروع نمود و از محدودیت حرکات آرنج جلوگیری کرد. در مواردی که شکستگی با در رفتگی آرنج همراه باشد، باید در رفتگی را به طور اورژانس جا نداخت و در موقع مناسب اقدام به درمان شکستگی نمود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *