شکستگی های لگن خاصره

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

شکستگی های لگن خاصره

شکستگی ها و در رفتگی های لگن خاصره معمولاً در اثر تصادف اتومبیل، سقوط از بلندی و ریزش آوار ایجاد می شوند. امکان بروز خونریزی های شدید، شوک، آسیب مجاری اداری و احشاء شکمی در این بیماران وجود دارد و به همین جهت همکاری نزدیک با جراح عمومی و جراح کلیه و مجاری ادراری در درمان این بیماران لازم و ضروری است.

مکانیسم شکستگی های لگن

شکستگی های لگن را از نظر مکانیسم ایجاد می توان به دو گروه عمده تقسیم نمود:

شکستگی های ایجاد شده توسط ضربات با شدت کم (Low Energy trauma): شامل چهار گروه شکستگی می شود. شکستگی های پوبیس، کنده شدن قسمتی از لگن بدون اختلال در تداوم حلقه لگن (avulsion Fractres) مثل کنده شدن خار خاصره قدامی فوقانی، شکستگی های ساکروم به تنهایی و نیز شکستگی های تنهای بالهای لگن (Iliac Wing)
شکستگی های ایجاد شده در اثر ضربات با شدت زیاد (High energy trauma): این شکستگی ها می توان در اثر تصادفات اتومبیل، موتورسیکلت، سقوط بلندی و یا ماندن زیر آوار رخ دهد. این شکستگی ها بر اساس مکانیم ایجاد ضایعه به سه گروه تقسیم می شوند:

۱- فشار از پهلو به لگن (Lareral compression) یا LC: در این موارد نیرو از سمت طرفی بر لگن وارد می شود سبب چرخش به داخل نیمه لگن که در معرض ضربه است می شود. در این موارد شکستگی عرضی در شاخه های قدامی پوبیش داریم. در خلق ضایعه می تواند به صورت در هم فرو رفتن استخوان خاجی و یا شکستگی بال ایلیوم باشد.

۲- فشار از جلو به عقب به لگن (Anteroposterior Compression ) یا APC: در این موارد نیرو از قدام به نیمه لگن وارد شده سبب چرخش به خارج آن می شود. باز شدن سیمفیزیس پوبیس از مشخصات این گروه است و لذا نام ضایعه کتاب باز (Open book Injury) نیز برای آن به کار می رود. در شکستگی های لگن بیشترین آسیب عرقو و عصبی و نیز بیشترین میزان خونریزی مربوط یه این شکستگی هاست.

۳- فشار عمودی به لگن (bertical Shearing) یا VS: در آن نیرو به صورت عمودی به یک نیمه لگن وارد می شود و آن را در جهت عمودی جابجا می کند (مثلاً در حالتی که فرد روی یک پا از بلندی سقوط کند) در این موارد ضایعه در قدام یم تواند به صورت جدا شدن سیمفیزیس پوبیس و یا شکستگی شاخه های لگن و در خلف به صورت جدا شدن مفصل ساکروایلیاک و یا شکستگی بال لگن باشد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *