شکستگی زانو

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی زانو

یکی از انواع شکستگی زانو، شکستگی های منفرد استخوان های درشت نی و نازک نی زانو غالباً در اثر ضربه مستقیم به وجود آمده و شکستگی هایی که در اثر ضربه غیر مستقمی به وجود می آیند، غالباً با ضایعات مفاصل بین دو استخوان در بالا یا پایین همراه است.

شکستگی منفرد استخوان درشت نی زانو (Isolated Fracture of Tibia)

معمولاً ضربه مستقیم باعث شکستگی استخوان درشت نی زانو می شود. شکستگی غالبا عرضی، بدون جابجایی یا با جابجایی مختصر است. درد و تورم در اندام آسیب دیده وجود دارد ولی با توجه به این که تکه های شکسته به وسیله استخوان نازک نی که سالم است ثابت نگه داشته می شوند، تغییر شکل اندام وجود ندارد. به همین جهت گاه پزشک رادیوگرافی را لازم نمی بیند و شکستگی تشخیص داده نمی شود. رادیوگرافی به تشخیص ضایعه کمک می کند.

در این شکستگی روش درمان مانند درمان شکستگی استخوان ساق پا است (Closed intra-mdeullary nail)

شکستگی منفرد استخوان نازک نی زانو (Isolated Fracture of Fibula)

شکستگی استخوان نازک نی زانو به علت ضربه مستقیم مثلاً در اثر زمین خوردن روی کنار جدول خیابان و یا برخورد اشیاء سخت به استخوان نازک نی به وجود می آید. پیچ خوردگی مچ پا به خار ممکن است باعث شکستگی قوزک داخلی، پارگی رباطهای بین استخوانی و شکستگی ثلث فوقانی نازک نی گردد (Maisonneuve Fracture). به این نکته توجه کنید که اگر در عکس زانوی بیمار تروما دیده شکستگی اوبلیک یا اسپیرال قسمت بالای فیبولا دیده شود، حتماً باید به آسیب های مچ پا نیز شک کرد.

درد و تورم در ساق پا از علائم شکستگی استخوان نازک نی زانو است، ولی تغییر شکل اندام وجود ندارد. این شکستگی ممکن است با ضایعه عصب نازک نی همراه باشد. رادیوگرافی به تشخیص ضایعه کمک می کند.

اگر شکستگی منفرد استخوان نازک نی بدون جابجایی باشد، بستن باندکشی روی ساق کافی است و پس از تسکین درد و ناراحتی بیمار می تواند راه برود (استخوان نازک نی، حدود ۲۰ درصد وزن بدن را تحمل می کند.) در شکستگی های ثلث فوقانی نازک نی که همراه با ضایعات مچ پا است (میزنوف) باید شکستگی مچ پا را با عمل جراحی ثابت نموده و شکستگی نازک نی را با گچ گیری درمان نمود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *