شکستگی ران و کوتاهی استخوان

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

کوتاهی ران معمولا بر اثر بد جوش خوردن شکستگی ایجاد  میشود ولی لنگش بعد از شکستگی میتواند به علل متفاوتی بوجود آید. بطور مثال کوتاه شدن استخوان ران به علت بد  جوش خوردن آن میتواند موجب لنگش شود. ضعف عضلات اطراف ران هم از دیگر علل لنگش بدنبال  شکستگی است. گاهی اوقات علت لنگش دردی است که در محل شکستگی ایجاد شده است. دیگر عوارض  شکستگی مانند سیاه شدن سر استخوان  ران، محدودیت حرکت مفصلی و یا عفونت در محل جراحی هم میتواند موجب لنگش شود.

در صورتی که لنگش به علت بد جوش خوردن شکستگی و کوتاهی آن باشد  درمان بسته به شدت کوتاهی پا است. در صورتی که کوتاهی کم و در حدود یکی دو سانتیمتر باشد  اضافه کردن کفی به پاشنه کفش میتواند مشکل را حل کند و در صورتی که کوتاهی بیش از این  باشد بلند کردن استخوان کوتاه شده و یا کوتاه کردن استخوان مقابل میتواند  موجب تعادل در راه رفتن و حذف لنگش شود.

در صورتیکه لنگش به علت ضعیف شدن عضلات ران ایجاد شده باشد تقویت  این عضلات با استفاده از نرمش های طبی میتواند موجب بهبود لنگش شود و در صورتیکه محدود  شدن حرکتی در مفاصل اطراف شکستگی علت این لنگش باشد ممکن است بتوان آن را با انجام  نرمش های کششی و یا در صورت لزوم عمل جراحی بهبود داد.

اگر لنگش به علت خراب شدن مفاصل اطراف استخوان ران ایجاد شده باشد  ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

در هر صورت درمان لنگشی که بعد از شکستگی ایجاد شده در وهله اول  نیازمند مشخص شدن علت آن  است. پس از آن میتوان درمان مناسب را برای بیمار انجام داد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *