شکستگی ران و عوارض آن بر اثر پوکی استخوان

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

شکستگی ران و عوارض آن بر اثر پوکی استخوان

● شکستگی ران

ضربات شدید می تواند منجر به شکستگی استخوان ران و فرورفتن سر تیز آن به داخل شاهرگ های مجاور آن شود. بنابراین اقدامات اولیه مناسب نقش حیاتی در زندگی مصدوم دارد.

▪ علائم

درد در محل شکستگی، عدم توانایی در راه رفتن، کوتاه شدن استخوان ران، چرخیدن زانو و پنجه پا به خارج و شوک ناشی از خونریزی داخلی از جمله نشانه های شکستگی ران است.

▪ اقدامات

نحوه بی حرکت سازی و آتل بندی استخوان ران مانند شکستگی لگن است. فقط زیر زانو را در این شکستگی خم نمی کنیم. در این شکستگی در صورت دسترسی از آتل سخت استفاده کنید. یک تخته چوب را طوری کنار پای شکسته قرار دهید که از زیر بغل تا نوک پا ادامه یابد. هر دو پا را به این تخته ثابت کنید. نبض مچ پا را بگیرید اگر نبض را حس نکردید بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

شکستگی ران و پوکی استخوان

شکستگی ران می تواند کشنده باشد (وقتی گفته می شود شکستگی ران معمولاً خط شکستگی در قسمت بالای استخوان ران بوجود می آید).

بر طبق نظر انجمن بین المللی پوکی استخوان خطر شکستگی ران در یک زن مساوی خطر سرطان سینه و رحم و تخمدان بصورت همزمان است و شکستگی های ران در نتیجۀ پوکی استخوان هر سال در آمریکا به تعداد حوادث رانندگی باعث ایجاد مرگ و میر می شود. تقریباً ۱۲ تا ۲۰ درصد افرادی که مبتلا به شکستگی ران می شوند از مشکلات ناشی از بستری شدن مانند پنومونی یا ایجاد لخته های خونی که به سمت ریه حرکت می کند، فوت می کنند و حدود نیمی از آنهایی که زنده می مانند قادر به ادامۀ زندگی به صورت مستقل نیستند.

عوارض شکستگی ران بر اثر پوکی استخوان

مطالعات نشان می دهند که بعد از شکستگی ران، ۴۰ درصد افراد نمی توانند به طور مستقل راه بروند و ۸۰ درصد یا بیشتر آنها حتی نمی توانند یکی از فعالیتهایی را که درگذشته مستقل انجام می دادند انجام دهند، مثل خرید کردن.

منبع :تبیان ارتوپدی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *