شکستگی دنده ها (Ribs Fracture)

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

شکستگی یک دنده به تنهایی

این شکستگی معمولاً در اثر ضربه مستقیم به وجود می آید مثل ضربه مشت و یا زمین خوردن و برخورد سینه با مانع سخت. گاه شکستگی در اثر سرفه ناگهانی و یا عطسه در افراد مسن که استخوانهایشان دچار استئوپروز شدید و یا ضایعات متاستازی هستند به وجود می آید. این شکستگی ها معمولاً با جابجایی زیاد همراه نیست.

نشانه های شکستگی یک دنده به تنهایی

بیمار از درد شدید و ناگهای شکایت دارد. این درد با تنفس عمیق، عطسه و یا سرفه شدت می یابد.
در معاینه فیزیکی، حساسیت موضعی در محل شکستگی وجود داشته و گاه با کرپیتاسیون همراه است. رادیوگرافی به تشخیص شکستگی و محل آن حایت می کند. نکته مهم اینکه گاه رادیوگرافی اولیه خط شکستگی را نشان نمی دهد، ولی رادیوگرافی مجدد دو هفته بعد آن را به خوبی نشان می دهد. اسکن استخوان در این موارد به تشخیص کمک می نماید.

درمان شکستگی های یک دنده به تنهایی

هدف از درمان، تسکین درد و ناراحتی بیمار تا التیام شکستگی است.
استفاده از داروهای مسکن: ترکیبات کدئین دار داروی بسیار خوبی برای این بیماران است، زیرا از طرفی درد بیماران را تسکین می دهد و از طرف دیگر باعث کنترل سرفه در آنها می گردد.
بلوک بین دنده ای (Intercostal Block): در مواردی که درد شدید باشد و به داروهای مسکن به خوبی جواب ندهد، بلوک بین دنده ای کمک قابل ملاحظه ای به تسکین درد این بیماران می نماید. برای این کار لیدوکائین یک درصد را با سوزن ظریف از عقب در فضای بین دنده ای مربوطه تزریق می کنند. گاه لازم است این عمل چند مرتبه تکرار شود.
بی حرکت کردن قفسه سینه: بعضی از جراحان از سینه بندهایی که برای این منظور ساخته شده و یا نوار چسب برای بی حرکت کردن قفسه سینه و تسکین درد این بیماران استفاده می نمایند. ولی غالب مؤلفین مخالف این کار هستند و معتقدند که بی حرکت کردن قفسه سینه به خصوص در افراد مسن مانع اتساع کامل ریه شده باعث آتلکتازی و عوارض دیگر ریوی می گردد و بهتر است درد این بیماران را با تجویز داروهای مسکن و یا بلوک بین دنده ای تسکین داد، تا بیمار بتواند به خوبی نفس بکشد واز عوارض فوق جلوگیری شود. نکته قابل توجه اینکه درد این بیماران در دو هفته اول نسبتاً شدید است و به تدریج ظرف ۵- ۴ هفته از بین می رود و علیرغم بی حرکتی، شکستگی دنده جوش می خورد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
شکستگی دنده ها (Ribs Fracture)
3.67 از ۳ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *