شکستگی تنه استخوان ران (Femoral Shaft Fracture)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی تنه استخوان ران

علت شکستگی تنه استخوان ران

استخوان ران از محکم ترین استخوان های بدن است و شکستگی تنه استخوان ران نیاز به وارد شدن نیروی زیادی دارد.به همین دلیل شکستگی معمولاً با برخورد ضربه مستقیم در اثر تصادف اتومبیل و موتورسیکلت به وجود می آید و شکستگی تنه استخوان ران معمولاً عرضی است، ولی گاه شکستگی تنه استخوان ران در اثر سقوط از بلندی در حالی که اندام پایینی ثابت است و تنه روی آن می چرخد به وجود می آید که در این صورت خط شکستگی تنه استخوان ران غالباً مارپیچی است.

نشانه های شکستگی تنه استخوان ران

ممکن است در بیماران مبتلا به شکستگی تنه استخوان ران ، خونریزی و شوک وجود داشته باشد. شکستگی استخوان ران ،ممکن است باز و یا بسته باشد.

در مشاهده، عضو شکسته تورم قابل ملاحظه ای دارد و تغییر شکل داده است و پا غالباً به بیرون چرخیده است. حرکات اندام آسیب دیده با درد شدید و کریپتاسیون همراه است.

تشخیص شکستگی تنه استخوان ران

رادیوگرافی، به تشخیص شکستگی تنه استخوان ران کمک و نوع آن را مشخص می کند. برای شکستگی تنه استخوان ران رادیوگرافی روبرو و نیمرخ ضروری است. تکه های شکسته معمولاً تغییر مکان داده اند. خط شکستگی ممکن است عرضی، مایل، همراه با تکه کوچک مثلثی شکل و یا چند تکه ای باشد. تکه پایینی معمولاً به بالا تغییر مکان داده است. به ندرت شکستگی در دو محل متفاوت وجود دارد.

رادیوگرافی لگن برای بررسی مفصل ران در این بیماران الزامی است که ممکن است دررفته باشد و یا شکستگی گردن فمور در همان سمت وجود داشته باشد. همچنین رادیوگرافی زانو نیز برای تشخیص شکستگی ها و آسیب های همراه لازم است.

درمان شکستگی تنه استخوان ران

سابق بر این، اکثر شکستگی تنه استخوان ران با کشش و گچ گیری درمان می شد، امروز اکثر جراحان ترجیح می دهند که این شکستگی تنه استخوان ران را هر چه زودتر با عمل جراحی ثابت نموده و بیمار را به راه اندازد. اینکار علاوه بر این که مخارج کمتری برای بیمار دارد، عوارض آن هم کمتر است.

روش مختلفی برای ثابت کردن شکستگی تنه استخوان ران وجود دارد. بهترین وسیله برای ثابت کردن این شکستگی تنه استخوان ران گذاشتن میله ای در مغز استخوان است (کونچر یا Intra medullary nail)

در شکستگی های چند قطعه ای استخوان ران بازکردن محل شکستگی برای ثابت کردن آن با خطراتی نظیر نکروز قطعات استخوان و جوش نخوردن شکستگی همراه است. سابق بر این، شکستگی تنه استخوان ران را با کشش درمان می کردند. امروزه بدون باز کردن محل شکستگی قسمت سالم استخوان را در بالا و پایین محل شکستگی با جراحی باز کرده و پلیت استخوانی را در روی استخوان و در زیر عضلات از بالا به پایین و یا از پایین به بالا عبور داده و در بالا و پایین محل شکستگی به استخوان ثابت می نمایند. این عمل به نام Bridging plateو یا Biological Plating نامیده می شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *