شکستگی تنه استخوان بازو (علائم و درمان )

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

شکستگی تنه استخوان بازو (HUMERAL SHAFT FRACTURE)

بازو استخوانی است که آرنج را به شانه وصل می‌کند . قسمت‌های مختلف این استخوان می‌تواند دچار شکستگی شود . شکستگی‌هایی این استخوان را از نظر محل به سه ناحیه کلی تقسیم می‌کنند . شکستگی می‌تواند در قسمت فوقانی نزدیک مفصل شانه اتفاق بیافتد . به این ناحیه سر و گردن استخوان بازو اطلاق می‌گردد . دو ناحیه دیگر تنه استخوان بازو و آن قسمتی است که نزدیک مفصل آرنج قرار دارد . شکستگی در هر یک از این قسمت‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و دستورالعمل‌های درمانی نیز بسته به محل شکستگی متفاوت می‌باشند .

شکستگی در تنه استخوان بازو معمولاً به دنبال سقوط روی دست‌های باز اتفاق می‌افتد . در لحظه زمین خوردن ، انرژی حاصل از اصابت دست با زمین از طریق محور اندام به بالا منتقل شده و با تمرکز در قسمتی از تنه استخوان بازو ، باعث شکستگی در آن ناحیه می‌شود . اصابت جسم سخت ، تصادفات و حوادث ورزشی از علل دیگر شکستگی این استخوان می‌باشند .

علائم شکستگی تنه استخوان بازو (HUMERAL SHAFT FRACTURE)

به دنبال آسیب منجر به شکستگی درد شدیدی در موضع ایجاد می‌گردد . و به علت از بین رفتن امتداد محور استخوانی فرد قادر به بالا بردن یا استفاده از دست نمی‌باشد . پس از مدتی تورم و کبودی به مجموعه علائم اضافه می‌شود . اگر فرد چاق یا عضلانی نباشد ، تغییرشکل و کجی به‌وجودآمده را می‌توان در نگاه مشاهده کرد . در لحظه‌ی شکستگی فرد صدا و احساس خرد شدن چیزی را در بازوی خود تجربه کرده است و به دنبال آن نیز اصطکاک دو قطعه شکسته را در بازو به شکل ناراحت کننده‌ای ، توام با درد ذکر می‌کند .

تشخیص شکستگی تنه استخوان بازو (HUMERAL SHAFT FRACTURE) :

پزشک معالج از شرح حال و معاینه بالینی می‌تواند پی به تشخیص ببرد . در معاینه جابجا شدن قطعات شکسته به دست می‌خورد . این کار دردناک است و طبیعتاً از انجام آن باید خودداری کرد . با انجام رادیوگرافی ساده تشخیص مسجل می‌گردد . ازآنجاکه یکی از اعصاب اصلی دست در مسیر خود چسبیده به استخوان بازو به دور آن می‌چرخد ، احتمال آسیب این عصب در هنگام شکستگی استخوان بازو وجود دارد . نام این عصب “رادیال” است و وظیفه آن باز کردن انگشتان و چرخش مچ دست به عقب می‌باشد . به همین خاطر یکی از معاینات ضروری در این شکستگی بررسی توانایی فرد در باز کردن انگشتان و چرخش مچ دست به عقب می‌باشد . در صورت ناتوانی فرد در انجام این حرکات آسیب عصب رادیال تأیید  می‌گردد . ازآنجاکه این عصب حس پشت دست را تأمین می‌نماید ، در هنگام آسیب حس پشت دست کاهش پیدا می‌کند .

درمان شکستگی تنه استخوان بازو (HUMERAL SHAFT FRACTURE) :

در هنگام حادثه مانند هر شکستگی دیگری باید موضع آسیب را بی حرکت کرده و برای کاهش درد و پیشگیری از تورم روی محل از کمپرس سرد استفاده کرد .برای بی‌حرکت کردن این شکستگی می‌توان ساعد را با روسری یا پارچه‌ای به گردن آویخته و سپس بازو را با پارچه دیگری به تنه بست یا با استفاده از قطعه ای چوب یا مقوا بازو را آتل بندی کرد .

در اکثر موارد می‌توان این شکستگی را بدون عمل جراحی و با استفاده از گچگیری ، آتل و بریس (BRACE) درمان نمود . با توجه به حجم بافت نرم پیرامون استخوان بازو ، در موارد جابجایی ، امکان جااندازی کامل و صددر صد این شکستگی وجود ندارد ولی با وجود این مقداری جابه‌جایی و زاویه بین قطعات شکسته قابل قبول بوده به این معنی که پس از جوش خوردن در این وضعیت اختلال قابل توجهی در عملکرد و زیبایی بوجود نخواهد آمد . از میان استخوان‌های بلند ، استخوان بازو این ویژگی منحصر به فرد را دارا است که جابه‌جایی و انحراف بیشتری را در آن بدون عوارض نگران‌کننده‌ای در آینده می‌توان پذیرفت . طبیعتاً این میزان جابجایی در استخوان‌های بلند اندام تحتانی منجربه کوتاهی و کجی در پا و اختلال در راه رفتن می‌شود و قابل قبول نیست . در ساعد نیز با توجه به ضرورت هماهنگی دو استخوان زند زیرین و زبرین در بدست آوردن عملکرد کامل در حرکات و چرخش ها ، جابه‌جایی و کجی به این اندازه مطلقاً قابل قبول نمی‌باشد . علت دیگر تمایل به درمان این شکستگی به روش‌های غیر جراحی مربوط به عوارض ناشی از جراحی می‌باشد .

در مواردی نیز برای درمان این شکستگی نیاز به عمل جراحی وجود دارد . اگر شکستگی‌ها متعدد باشند ، عروق آسیب دیده باشد ، فرد بسیار چاق باشد ، شکستگی از نوع باز باشد ( زخمی وجود داشته باشد که با واسطه آن شکستگی‌ با فضای بیرون در ارتباط قرار گیرد ) ، درمان غیر جراحی منجر به جوش خوردن نشده باشد یا جابه‌جایی قطعات شکستگی زیاد باشد ، برای درمان اقدام به جراحی می‌شود . در روش معمول طی عمل جراحی دو قطعه شکسته در مجاورت یکدیگر قرار گرفته و با پیچ و پلاک فیکس می‌گردد . در موارد خاصی از میله‌های داخل استخوان یا فیکساتورهای خارجی برای بی‌حرکت نمودن قطعات شکسته در وضعیت اصلاح‌شده استفاده می‌شود .

عوارض جراحی در شکستگی تنه استخوان بازو (HUMERAL SHAFT FRACTURE) :

یک عارضه مهم در جراحی این شکستگی آسیب عصب رادیال می‌باشد . این عصب می‌تواند در هنگام شکستگی یا به دنبال جراحی دچار آسیب گردد . در موارد آسیب این عصب به دنبال شکستگی می‌توان نسبت به درمان غیر جراحی شکستگی اقدام کرده و نسبت به وضعیت آسیب عصب صبر پیشه نمود . در بسیاری از اوقات آسیب عصب از نوع کشیدگی و پارگی خفیف بوده و عصب به طور کامل قطع نشده است . در این موارد بهبودی خود به خود حاصل شده و نیاز به اقدام دیگری به جز پیگیری وجود ندارد . در صورت عدم بهبودی می‌توان سیر بهبودی را با استفاده از نوار عصبی-عضلانی پیگیری کرده و در صورت نیاز بعدا نسبت به ترمیم عصب اقدام نمود . لازم به ذکر است آسیب عصب رادیال در بیشتر مواقع در شکستگی استخوان بازو در حد فاصل دوسوم فوقانی و یک سوم تحتانی استخوان اتفاق می‌افتد . در هنگام جراحی نیز دقت فراوانی به‌عمل می‌آید که عصب مورد اشاره آسیب نبیند . به‌طوری‌که قبل از هرگونه اقدام استخوانی ، عصب مورد اشاره را پیدا کرده و در تمام طول عمل در معرض دید مستقیم قرارداده و نسبت به محافظت از آن کمال دقت به‌عمل می‌آید . گاهی پس از عمل جراحی ممکن است این عصب به علت  کشیده شدن حین عمل برای چند روز از کار بیافتد . در این موارد جای نگرانی وجود نداشته و عملکرد پس از چند روز به صورت خودبه‌خود برمی‌گردد .

عارضه دیگر جراحی ، جوش نخوردن شکستگی می‌باشد . اگر در هنگام جراحی استخوان بازو از بافت عضلانی پیرامون خود بیش از حد جدا شود منبع خونرسانی خود را از دست داده و مستعد عدم جوشخوردگی می گردد . در این موارد جهت درمان وضعیت به‌وجودآمده نیاز به عمل جراحی مجدد وجود دارد .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *