شکستگی انتهای بالایی استخوان بازو: درمان

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی انتهای بالایی استخوان بازو

الف) شکستگی برجستگی بزرگ استخوان بازو

این شکستگی بیشتر در اثر زمین خوردن در حالی که بیمار دست خود را حایل بدن قرار داده و بازو دور از بدن است به علت گیر کردن برجستگی بزرگ استخوان بازو به زائده آکرومیون استخوان شانه به وجود می آید و غالباً با در رفتگی مفصل شانه همراه است. به ندرت انقباض ناگهانی عضله سوپراسپیناتوس باعث شکستگی برجستگی بزرگ استخوان بازو می شود (موقعی که بیمار می خواهد سقوط کند و سعی در نگهداشتن خود می کند). شکستگی برجستگی بزرگ استخوان بازو ممکن است با یا بدون جابجایی باشد.

نشانه ها و علائم شکستگی برجستچی بزرگ استخوان بازو

در مشاهده، شانه مختصری متورم است.
در لمس، فشار روی برجستگی بزرگ استخوان بازو دردناک است.
دورکردن شانه به علت درد امکان ندارد.
رادیوگرافی، به تشخیص ضایعه کمک می کند. برای ارزیابی میزان جابجایی رادیوگرافی نیمرخ واقعی و در بعضی موارد انجام سی تی اسکن سه بعدی لازم و ضروری است.

درمان شکستگی برجستگی برزرگ استخوان باز

۱- اگر شکستگی با درفتگی شانه همراه باشد، معمولاً جا انداختن شانه باعث بازگشتن توبروزیته به محل آناتومیک خود می گردد و با ۳ تا ۴ هفته بی حرکتی جوش خوردن حاصل می شود.
۲- در مواردی که شکستگی با جابجایی همراه باشد آن را با عمل جراحی جا انداخته و با پیچ ثابت می کنیم.

ب) شکستگی گردن جراحی استخوان بازو

علت شکستگی گردن جراحی استخوان بازو

شکستگی گردن جراحی استخوان بازو در اثر زمین خوردن در حالی که دست حایل بدن قرار دارد، به وجود می آید. این شکستگی ممکن است با شکستگی برجستگی بزرگ یا برجستگی کوچک استخوان بازو یا هر دو همراه باشد و گاهی با در رفتگی مفصل شانه نیز دیده می شود.
شکستگی معمولاً بدون جابجایی است و قطعات شکسته در هم فرو می روند. شکستگی انتهاب باللی استخوان بازو معمولاً در دو گروه سنی دیده می شود: در افراد مسن و در نوجوانان که به صورت جدا شدن صفحه رشد انتهای بالایی استخوان بازوست و غالباً قطعه ای از متافیز نیز با آن کنده می شود.

نشانه ها و علائم شکستگی گردن جراحی استخوان بازو

در مشاهده، تورم انتهای بالایی استخوان بازو و در روزهای بعد خونمردگی فراوان پوست دیده می شود.
در لمس، انتهای بالایی بازو دردناک است.
حرکات شانه، محدود و فوق العاده دردناک است. در مواردی که تکه های شکسته در هم فرو رفته باشند بیمار ممکن است بتوان بازو را از تنه دور کند.
رادیوگرافی به تشخیص کمک می کند ومیزان ضایعات نوع شکستگی و مقدار جابجایی را نشان می دهد.

درمان شکستگی گردن جراحی استخوان بازو

در افراد مسن به علت پوکی استخوان، قطعات شکسته معمولاً در هم فرو رفته و جابجایی زیادی ندارد. بی حرکت کردن اندام با دست آویز (Sling) معمولاً کافی است. بعد از دو هفته بانداژ را برداشته و حرکات شانه را شروع می کنیم تا از محدودیت حرکات آن جلوگیری شود. در شکستگی هایی که با جابجایی همراه است به خصوص در جوانان شکستگی را باید با جراحی باز جا انداخته و ثابت نمود. در افراد مسن در مورادی که شکستگی انتهای بالایی استخوان بازو چند تکه ای و با جابجایی زیاد همراه باشد با توجه به پیدایش نکروز آواسکولار اپی فیز بعضی از پزشکان ترجیح می دهند که قطعات شکسته را برداشته و با سر مصنوعی که برای این منضور ساخته شده (Prosthesis) جایگزین کنند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *