شکستگی استخوان های ساعد

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی استخوان های ساعد

شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد (Fracture of Radius and Ulna)

شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد ممکن است در اثر ضربه مستقیم و یا غیر مستقیم به وجود آید. زمین خوردن در حالی که دست حایل بدن قرار دارد اگر با چرخش ساعد همراه باشد باعث شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد می شود که خط شکستگی در آنها معمولاً در دو نقطه متفاوت قرار دارد. در حالی که اگر ضربه مستقیم باشد باعث شکستگی عرضی استخوان های ساعد و در یک سطح می شود.

نشانه های شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد

در مشاهده شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد ، تورم و تغییر شکل ساعد دیده می شود.

در شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد لمس، محل شکستگی دردناک و با کریپتاسیون همراه است.

حرکات چرخشی ساعد به علت درد شدید مقدور نیست.

رادیوگرافی، نوع شکستگی و محل آن را نشان می دهد، شکستگی استخوان های ساعد در کودکان غالباً به صورت ترکه تری (Green Stick) است.

درمان شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد

جا انداختن دقیق شکستگی های دو استخوان ساعد (استخوان های رادیوس و اولنا ) در بالغین حایز اهمیت فراوان است، زیرا مختصر جابجایی یا زاویه دار شدن و یا چرخش استخوان باعث محدود شدن حرکات چرخشی ساعد می گردد. به همین دلیل درمان شکستگی استخوان های ساعد در بالغین ثابت کردن شکستگی به کمک پیچ و پلاک می باشد (ORIF with plate & screw). بعد از عمل، بلافاصله حرکات آرنج، مچ دست و ساعد شروع می شود.

درمان شکستگی استخوان های ساعد در کودکان باید سعی در جا انداختن شکستگی بدون عمل جراحی نمود، زیرا مختصر جابجایی در اطفال قابل قبول است. در کودکان زیر ۱۲ سال در اکثر موارد شکستگی استخوان های ساعد را می توان جااندازی بسته و گچ گرفت (Closed reduction & casting)

عوارض شکستگی مارپیچی استخوان های ساعد

مهمترین عوارض شکستگی استخوان های ساعد عبارتند از:

بدجوش خوردن شکستگی استخوان های ساعد (Malunion)

همان طور که ذکر شد برای به دست آوردن نتیجه خوب در درمان شکستگی استخوان های ساعد، جا انداختن دقیق شکستگی حایز اهمیت فراوان است.

محدودیت حرکتی در شکستگی استخوان های ساعد

بدجوش خوردن شکستگی استخوان های ساعد موجب محدودیت در حرکت چرخشی ساعد می گردد. کوتاه شدن یک استخوان موجب تغییر شکل در مچ دست می گردد که موجب درد و محدودیت در حرکات مچ دست می گردد.

چسبیدن دو استخوان ساعد به یکدیگر (Traumatic synostosis)

گاه پیدایش کال استخوانی بین دو استخوان موجب چسبیدن دو استخوان ساعد به یکدیگر شده، حرکات، چرخشی ساعد را مختل می کند.

جوش نخوردن شکستگی استخوان های ساعد (Non Union)

با درمان صحیح شکستگی استخوان های ساعد امروزه به ندرت دیده می شود. نان یونیون باعث درد و کم شدن قدرت اندام مبتلا می گردد که باید شکستگی استخوان های ساعد را نظیر جوش نخوردن سایر استخوان ها، با گذاشتن پلیت و پیوند استخوان درمان نمود.

سندرم کمپارتمان (Compartment syndrome)

گاه خونریزی حاصله از شکستگی استخوان های ساعد باعث بالا رفتن فشار داخل فضای بسته میان عضلانی ساعد شده و موجب پیدایش سندرم ایسکمی ولکمن می گردد. در صورت پیدایش این سندرم باید بلافاصه اقدام به آزاد کردن نیام ساعد (Fasciatomy) نمود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *