شکستگی استخوان ساعد – منفرد و رادیوس

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی استخوان ساعد

علت شکستگی استخوان ساعد – شکستگی منفرد

شکستگی منفرد استخوان های ساعد در اثر ضربه مستقیم به وجود می آید (ضربه غیر مستقیم که باعث شکستگی یکی از استخوان ها شود حتماً با در رفتگی مفصلی در بالا و پایین همراه است.) شکستگی منفرد استخوان های ساعد در استخوان اولنا شایع تر است که به خصوص در ثلث پایینی آن رخ می دهد و تحت عنوان شکستگی باتوم (Nightstick Fracture) گفته می شود، زیرا در اثر برخورد چوبدستی یا باتوم با نیمه پایینی استخوان در حین دفاع رخ می دهد.

نشانه های شکستگی استخوان ساعد – شکستگی منفرد

در مشاهده شکستگی منفرد استخوان های ساعد ، تورم مختصری در محل شکستگی وجود دارد و با توجه به اینکه شکستگی منفرد استخوان های ساعد غالباً جابجا نشده است تغییر شکل عضو وجود ندارد.

درلمس شکستگی منفرد استخوان های ساعد ، محل شکستگی دردناک و با کریپتاسیون همراه است.

حرکات چرخشی ساعد محدود و دردناک است.

رادیوگرافی به تشخیص شکستگی منفرد استخوان های ساعد کمک می کند. در رادیوگرافی مفصل های بالا و پایین شکستگی باید حتماً دیده شوند تا در صورت وجود، در رفتگی همراه تشخیص داده شود.

درمان شکستگی استخوان ساعد – شکستگی منفرد

با توجه به اینکه یک استخوان سالم و تغییر مکان استخوان دیگر مختصر است، بی حرکت کردن استخوان ها به وسیله ی گچ گیری در اکثر موارد کافی است. زمان لازم برای بی حرکت کردن حدود ۸ هفته است. در موارد جابجایی زیاد ثابت کردن استخوان شکسته به وسیله عمل جراحی توصیه می شود.

نکته بسیار مهم این است که شکستگی تنه استخوان رادیوس (چه به صورت تنها و چه همراه با شکستگی استخوان اولنا) همیشه احتیاج به عمل جراحی دارد زیرا عضلات زیادی به آن چسیبده و شکستگی منفرد استخوان ساعد را جابجا می کنند و کوچکترین جابجایی در تنه استخوان رادیوس باعث محدودیت حرکت سوپیناسیون و پروناسیون ساعد می شود. (Fracture of Necessity)

شکستگی استخوان ساعد (رادیوس)

این نوع از شکستگی استخوان ساعد را شکستگی- دررفتگی مونتاجیا یا شکستگی تنه استخوان اولنا همراه با در رفتگی سر استخوان رادیوس در ساعد نیز می گویند.

علت شکستگی استخوان ساعد (رادیوس)

شکستگی استخوان ساعد زمین خوردن در حالی است که دست حایل بدن قرار دارد و ساعد به داخل چرخیده است.

نشانه های شکستگی استخوان ساعد (رادیوس)

در مشاهده این نوع از شکستگی استخوان ساعد، تورم در ناحیه آرنج و ساعد وجود دارد و تغییر شکل ساعد آشکار است.

در لمس شکستگی استخوان ساعد ،سر استخوان رادیوس حساس و دردناک است و در محل اصلی خود قرار ندارد. استخوان اولنا در محل شکستگی حساس است و کریپتاسیون دارد.

حرکات آرنج، به خصوص حرکات چرخشی فوق العاده حساس و دردناک اند.

رادیوگرافی دررفتگی سر استخوان رادیوس و شکستگی تنه استخوان اولنا را نشان می دهد.

دررفتگی سر استخوان رادیوس ممکن است به جلو، عقب یا خارج باشد ولی در اکثر موارد قدامی است و جابجایی استخوان اولنا بستگی به نوع دررفتگی سر استخوان رادیوس دارد.

درمان شکستگی استخوان ساعد (رادیوس)

درمان این نوع از شکستگی استخوان رادیوس ساعد عبارت است از:

۱- جا انداختن به طریق بسته: در کودکان غالباً موفقیت آمیز است ولی در بزرگسالان اکثراً موفقیت آمیز نیست.

۲- درمان جراحی: شامل جا انداختن بسته سر استخوان رادیوس و ثابت کردن شکستگی تنه استخوان اولنا با پلیت استخوانی می باشد. امکان جا انداختن بسته سر استخوان رادیوس غالباً وجود دارد ولی در صورت عدم موفقیت، جا انداختن سر استخوان رادیوس با عمل جراحی ضروری است. گاه اتفاق می افتد که دراین شکستگی استخوان رادیوس ساعد جراح فقط اقدام به معالجه شکستگی تنه استخوان اولنا می کند و در حقیقت دررفتگی سر استخوان رادیوس را تشخیص نمی دهد. در این موارد دررفتگی سر استخوان رادیوس باعث محدودیت در خم کردن آرنج و حرکات چرخشی آن می شود. در این مورد برداشتن سر استخوان رادیوس با عمل جراحی ضروری است (در اطفال این عمل تا زمان بلوغ به تأخیر انداخته می شود.)

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *