شکستگی استخوان ساعد (رادیوس ،شکستگی ودررفتگی گالزی)

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

علت شکستگی استخوان رادیوس ساعد

زمین خوردن در حالی که دست حایل بدن قرار دارد و در همین حال ساعد به بیرون چرخیده است.

نشانه های شکستگی استخوان رادیوس ساعد

در مشاهده شکستگی استخوان رادیوس ساعد ، انتهای پایینی استخوان اولنا برجسته و دردناک است و تغییر مکان استخوان رادیوس غالباً زیاد نیست.

در لمس شکستگی استخوان رادیوس ساعد ، انتهای پاینی استخوان اولنا دردناک است. محل شکستگی استخوان رادیوس دردناک و با کریپتاسیون همراه است.

در شکستگی استخوان رادیوس ساعد حرکات ساعد، به خصوص حرکات چرخشی آن فوق العاده محدود و دردناک است.

رادیوگرافی، دررفتگی انتهای پایینی استخوان اولنا و شکستگی استخوان رادیوس ساعد را نشان می دهد. محل شکستگی استخوان رادیوس ساعد غالباً بین یک سوم پایینی و یک سوم میانی استخوان است و خط شکستگی استخوان رادیوس ساعد غالباً عرضی است.

درمان شکستگی استخوان رادیوس ساعد

درمان شکستگی استخوان رادیوس ساعد را با جراحی باز جا انداخته و با پلیت بی حرکت می کنیم. معمولاً با جا اندازی آناتومیک شفت رادیوس مفصل دیستال رادیواولنار (DRUJ) خود به خود جا می رود.

علائم شکستگی و دررفتگی گالزی

در شکستگی و دررفتگی گالزی انتهای پایینی استخوان اولنا برجسته تر از معمول میشود و پس از مدتی ساعد و مفصل مچ دست متورم میشود. درد شکستگی و دررفتگی گالزی بر روی انتهای پایینی استخوان اولنا و محل شکسته شدن رادیوس وجود دارد که با حرکت ساعد بخصوص حرکات چرخشی ساعد شدت میابد. در رادیوگرافی که از ناحیه مچ دست و ساعد به عمل میاید شکستگی و دررفتگی گالزی دیده میشود.

درمان شکستگی و دررفتگی گالزی

در بچه ها درمان شکستگی و دررفتگی گالزی بصورت جااندازی بسته دررفتگی انتهای پایینی استخوان اولنا و تنه استخوان رادیوس است. بعد از جااندازی، کل اندام فوقانی فرد در گچ بلندی که از کف دست تا بالای بازو ادامه میابد گذاشته شده و پس از حدود شش هفته که شکستگی استخوان رادیوس جوش خورد گچ خارج میشود. پس از آن بیمار برای بازیابی دامنه حرکتی مچ دست باید بمدت چند هفته تا چند ماه حرکات نرمشی خاصی را تحت نظر پزشک معالج یا متخصص ورزش درمانی  انجام دهد.

درمان شکستگی و دررفتگی گالزی در بالغین درمان متفاوت است. ابتدا شکستگی تنه استخوان اولنا با استفاده از جراحی باز جااندازی و با پیچ و پلاک فیکس شده و سپس دررفتگی انتهای پایینی استخوان اولنا بصورت بسته جااندازی میشود. پس از جراحی کل اندام فوقانی مدتی در آتل محافظت شده و سپس حرکات نرمشی ساعد شروع میشود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *