شکستگی استخوان ران

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی استخوان ران

شکستگی های انتهای بالایی استخوان ران به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

۱- شکستگی گردن استخوان ران

۲- شکستگی اینترتروکانتریک

۳- شکستگی ساب تروکانتریک

شکستگی استخوان ران – گردن ران (Fracture of the fermoral Neck)

شکستگی گردن استخوان ران در دو گروه سنی اتفاق می افتد. در جوانان به علت ترومای با انرژی زیاد ایجاد می شود که همراه با عوراض بسیار زیاد است. در افراد مسن اکثراً به علت استئوپوروز اتفاق می افتد که می تواند همراه با یک افتادن ساده باشد.

نشانه های شکستگی استخوان ران – گردن ران

بیمار بعد از زمین خوردن از درد شدید ناحیه مفصل ران شکایت دارد و غالباً قادر به راه رفتن نیست. در مشاهده، اندام پایینی طرف آسیب دیده کوتاه تر از طرف مقابل است و به بیرون چرخیده است. حرکات مفصل ران، فوق العاده دردناک است.

در مواردی که شکستگی استخوان ران ناکامل باشد و یا تکه های شکسته در هم فرو رفته باشند، تغییر شکل عضو وجود ندارد و حرکات مفصلی چندان دردناک نیست، در این موارد در معاینه حساسیت در هنگام فشار روی تروکانتر بزرگ نشانه بالینی مهمی برای تشخیص این عارضه می باشد.

تشخیص شکستگی استخوان ران – گردن ران

رادیوگرافی به تشخیص محل شکستگی و نوع آن کمک می کند. شکستگی گردن استخوان ران ممکن است جابجایی نداشته و یا با جایجایی همراه باشد. نکته ای که نباید به هیچ وجه فراموش شود این است که تشخیص ندادن شکستگی گردن استخوان ران در یک جوان واقعه ای جبران ناپذیر برای بیمار می باشد. به این منظور رادیوگرافی رخ لگن در حالی که هر دو پا به سمت داخل چرخیده اند به بهترین نحو تمام طول گردن استخوان را نشان می دهد. در صورت هر گونه شک به شکستگی گردن استخوان ران بعد از انجام رادیوگرافی باید از بیمار MRI به عمل آید.

درمان شکستگی استخوان ران – گردن ران

شکستگی گردن استخوان ران در افراد جوان (زیر ۷۰ سال) از اورژانس های ارتوپدی است و باید هر چه زودتر درمان شود، زیرا تأخیر در درمان شکستگی گردن استخوان ران باعث بروز نکروز آواسکولار سر استخوان ران و جوش نخوردن شکستگی می گردد. در افراد مسن علیرغم حال عمومی بد بیماران و خطرات ناشی از بیهوشی بهتر است هر چه زودتر درمان های طبی برای کنترل بیمار (از نظر فشار خون، دیابت و غیره) انجام داده، بیمار را عمل کرده و از تخت خارج نمود، زیرا تأخیر در این کار باعث زخم های فشاری، عفونت های ادراری و ریوی و نیز پیدایش ترمبوآمبولی شده و باعث مرگ آنها می گردد.

در افراد جوان شکستگی گردن استخوان ران را چه جابجایی داشته باشد و چه بدون جابجایی باید تحت عمل جراحی قرا گیرد و با پیچ یا Dynamic hip screw (DHS) ثابت نمود. با توجه به عوارض بالای شکستگی های استخوان ران مثل نکروز آواسکولار سر استخوان ران و جوش نخوردن در افراد مسن (بالای ۷۰ سال) به جای ثابت کردن شکستگی استخوان ران با پیچ، سر و گردن استخوان را خارج نموده و آن را با پروتزی که برای این منظور ساخته شده جایگزین نموده و بیمار را هر چه زودتر راه می اندازیم.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *