شکستگی استخوان ران- ساب تروکانتریک (Subtrochanteric Fracture)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

شکستگی استخوان ران

شکستگی های ساب تروکانتریک استخوان ران کمتر از شکستگی های اینترتروکانتریک استخوان ران و شکستگی های گردن استخوان ران در افراد مسن بوده و بیشتر در جوانان متعاقب ضربه های شدید و یا متعاقب ضایعات پاتولوژیک مثل بیماری پاژه و یا تومورهای متاستازی به وجود می اید.

شکستگی اینترتروکانتریک کوچکاستخوان ران تا ۵ سانتی متر پایین تر از آن ران را شکستگی ساب تروکانتریک استخوان ران می گویند.

نشانه های شکستگی استخوان ران- ساب تروکانتریک

متعاقب شکستگی استخوان ران، بیمار به زمین می افتد و قادر به حرکت دادن اندام آسیب دیده و راه رفتن نیست. اندام پایینی مبتلا، متورم است و خونمردگی نیز وجود دارد. اندام آسیب دیده کوتاهتر از طرف مقابل و به بیرون چرخیده است.

در رادیوگرافی، شکستگی، ساب تروکانتریک کوچک است و خط شکستگی استخوان ران ممکن است عرضی، مایل و یا مارپیچی باشد. خط شکستگی استخوان ران در پایین گاه تا تنه استخوان و در بالا تا ناحیه بین تروکانترری ادامه می یابد.

تشخیص شکستگی استخوان ران – ساب تروکانتریک

بیمار بدنبال شکستگی استخوان ران توانایی راه رفتن را از دست میدهد. علائم شکستگی استخوان ران ،درد شدید در نواحی بالایی ران وجود است که با حرکت اندام تحتانی بیشتر میشود. بالای ران متورم و کبود است. اندام تحتانی طرف آسیب دیده کوتاه شده و به سمت خارج میچرخد.

درمان شکستگی استخوان ران- ساب تروکانتریک

شکستگی ساب تروکانتریک استخوان ران را باید با عمل جراحی جا انداخت و با وسیله مناسب ثابت کرد.

عوارض شکستگی استخوان ران- ساب تروکانتریک

شکستگی استخوان ران- ساب تروکانتریک به علت نیروی بسیار زیادی که در ناحیه ساب تروکانتریک به علت کشش زیاد عضلات اعمال می شود، احتمال جوش نخوردن شکستگی استخوان ران زیاد است که بیمار باید تحت عمل پیوند استخوانی قرار بگیرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *