شکستگی استخوان ترقوه (Fracture of Clavicle)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

شکستگی استخوان ترقوه

علت شکستگی استخوان ترقوه

شکستگی استخوان ترقوه یکی از شکستگی های نسبتاً شایع است و شایع ترین شکستگی در کودکان و نوجوانان است که بیشتر در اثر زمین خوردن روی شانه و یا زمین خوردن در حالیی که دست حایل بدن قرار گرفته است به وجود می آید و به ندرت در اثر ضربه مستقیم مثلاً بر خورد چوبی دستی روی استخوان هم دیده می شود.

نشانه ها و علائم شکستگی ترقوه

در مشاهده ،تورم و خونمردگی در محل شکستگی دیده می شود.
در لمس درد و حساسیت وجود دارد و گاه کریپتاسیون در محل شکستگی لمس می شود.
حرکات شانه محدود و درناک است.
رادیولوژی به تشخیص کمک می کند.
شکستگی استخوان ترقوه بیشتر دز یک سوم میانی آن است و قطعه بیرونی غالباً با وزن اندام فوقانی به پایین کشیده می شود و شکستگی جابجا می شود. شکستگی دو اننتهای استخوان ترقوه کمتر دیده شده است. اما باید به یاد داشت که احتمال جوش نخوردن استخوان کلاویکل در شکستگی های یک سوم خارجی بیشتر است.

درمان شکستگی ترقوه

درمان غیر جراحی: درمان این شکستگی در اکثر موارد غیر جراحی است. جا انداختن دقیق این شکستگی به طور بسته امکان پذیر نبوده و لزومی هم ندارد. ثابت نگهداشتن عضو شکسته برای جوش خوردن کافی است. برای این کار می توان یکی از روش های زیر را به کار برد:
الف) آویزان کردن اندام شکسته با پارچه سه گوش به گردن که اندام را حمایت کرده و از جابجا شدن و پایین کشیده شدن قطعه خارجی در اثر وزن اندام جلوگیری می کند.
ب) بستن شانه ها با باند به روش ۸ لاتین (Figure of 8). این بانداژ شکستگی را جا نمی انداز و فقط اندم را حمایت و بی حرکت می کند. بانداژ باید هر ۳-۲ روز یک بار کنترل و تنظیم گردد. هر چند بعضی ازپزشکان به علت فشار بر عروق زیر بغل این روش را توصیه نمی کنند. بی حرکت کردن اندام به مدت ۳-۲ هفته در کودکان و ۳-۴ هفته در بالغین کافی می باشد و در غالب موارد باعث جوش خوردن این شکستگی می گردد.
درمان جراحی: شکستگی ترقوه به ندرت احتیاج به عمل جراحی دارد. این موارد عبارتند از:
۱- در مواردی که قطعات شکسته باعث ضایعات عروق و اعصاب می شوند. در این صورت ضمن ترمیم عروق و اعصاب باید اقدام به ثابت نمودن قطعات شکسته با عمل جراحی نمود.
۲- جوش نخوردن شکستگی (Non Union) که نسبتاً نادر است.
۳- قرار گرفتن نسوج نرم بین قطعات شکسته
۴- شکستگی انتهای خارجی استخوان که از نظر بالینی شبیه به دررفتگی مفصل آکرومیوکلاویکولار (Acromio Clavicular) است.
۵- امروزه بعضی از مؤلفین شکستگی های ترقوه را که قطعات شکسته بیش از دو سانتی متر روی هم سوار شده (Over Riding) و در حقیقت کوتاه شده باشند را با جراحی باز ثابت می کنند.
۶- در بیماران مالتی پل تروما
ضمن معالجه این شکستگی باید به بیمار توصیه شود که مفصل های دست، مچ دست و آرنج را مرتب حرکت دهد تا از خشک شدن مفصل جلوگیری شود.

عوارض شکستگی ترقوه

عوارض زودرس: پاره شدن پوست به وسیله قطعات شکسته شده و ضایعات رگ ها و اعصاب که از زیر آن عبور می کنند از عوارض زودرس و نسبتاً نادر این شکستگی است.
عوارض دیر رس: ۱- جوش نخوردن استخوان ترقوه: نسبتاً نادر است و بیشتر در مواردی دیده می شود که بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد.
۲- بدجوش خوردن: که در اثر آن برجستگی استخوانی (Hump) در محل شکستگی به وجود می آید، که در اکثر موارد در کودکان به تدریج جذب می شود و از بین می رود. این برجستگی در بزرگان گاه از نظر زیبایی ناخوشایند است که در این موارد برداشتن آن به وسیله عمل جراحی توصیه می شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *