شکستگی استابولوم (Fracture of the Acetabulum)

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

شکستگی استابولوم

این شکستگی معمولاً در اثر تصادفات شدید اتومبیل و سقوط از بلندی به وجود آمده و غالباً با ضایعات دیگر همراه است. ضربه وارد آمده به تروکانتر بزرگ استخوان ران باعث رانده شدن سر بطرف حرفه استابولوم و شکستگی آن می گردد. شکستگی های استابولوم عموماً در اثر ضربات با شدت زیاد ایجاد می شود ومی تواند هماره با در رفتگیهای مفصل ران باشد.
شکستگی استابولوم بر خلاف شکستگی های ران لگن همراه با خونریزی زیادی نمی باشد. اما بعلت درگیری غضروف استابولوم احتمال آرتروز و تخریب مفصل بسیار بالاست و بنابراین شکستگی اتابولوم شکستگی بسیار پرعارضه ای برای آینده بیمار می باشد.
این جمله را در مقایسه شکستگی لگن و استابولوم به خاطر بسپارید:
بیمار با شکستگی لگن خون می ریزد تا بمیرد و بیمار با شکستگی استابولوم لنگ می زند تا بمیرد.

نشانه ها و علائم شکستگی استابولوم

این شکستگی ها همان طور که ذکر شد در اثر ضربات با شدت زیاد رخ می دهند. در مشاهده تغییر شکل قابل ملاحظه ای در عضو مبتلا وجود ندارد. گاه در ناحیه تروکانتر بزرگ استخوان ران کمی خراشیدگی پوست وجود دارد. در لمس، مفصل ران و ناحیه تروکانتر حساس است. حرکات مفصل هیپ محدود و دردناک است. ضایعات اسکلتی همراه به خصوص در زانو به صورت شکستگی کشگک و یا آسیب رباطهای زانو که اغلب به صورت ناپایداری خلفی رخ می دهد نیز باید مد نظر باشد. پرتونگاری به تشخیص ضایعه کمک می کند. در این بیماران تعیین ماهیت دقیق ضایعه ضروری است.
درمان استابولوم
بعد از درمان شوک و آسیب های دیگر که مقدم بر آسیب های ارتوپدی هستند،اقدام به درمان شکستگی در رفتگی می کنیم. هدف در درمان شکستگی استابولوم برقراری آناتومی طبیعی سطح مفصلی می باشد، بنابراین درمان این شکستگی ها بستگی به میزان جابجایی و سن بیمار دارد.
منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگیها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *