شوک ناشی از شکستگی ها

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

شوک حالتی است که به اختلال پرفوزیون بافتی در اعضای داخلی بدن به علل مختلف به وجود می آید که در صورت درمان نشدن باعث وارد آمدن زیان غیر قابل جبرانی به نسوج حیاتی می گردد.
شایع ترین انواع شوک در بیمارانی که دچار ضربه، شکستگی و در رفتگی شده اند عبارتند از: شوک ناشی از خونریزی و کم شدن حجم خون (Hypovolemic Shock)، شوک عصبی (Neurogenic Shock) و یا مخلوطی از آنها.
دربیماری که دچار تصادف می شود، از طرفی ترس ناشی از تصادف و درد ناش از شکستگی باعث شوک عصبی و از طرف دیگر خونریزی ناشی از شکستگی صدمات احشایی باعث شوک ناشی از خونریزی می گردد و در حقیقت شوک عصبی با شوک ناشی از کم شدن حجم خون همراه است. در شوک عصبی حجم کلی خون کاهش نیافته ولی با افزایش جریان خون احشاء و عضلات، خون کافی به مغز و قلب نمی رسد و شوک پدید می آید. در حالی که در شوک ناشی از خونریزی حجم کلی خون کاهش می یابد. بیمار ناگهان از حال می رود، تنفس سریع و سطحی لبها سفید و صورت رنگ پریده می گردد. اندام ها سرد و مرطوب می شود، بیمار احساس سرما می کندو حالت تشنگی به اون دست می دهد.
در مراحل اولیه شوک، مکانیسم جبرانی بدن باعث انقباض رگه های محیطی می گردد و خون را به اعضای حیاتی می رساند. اتساع رگ های محیطی با روش هایی از قبیل گرم کردن بیمار و مصرف الکل باعث اتساع عروق محیطی وگاه تشدید شوک می گردد.

درمان شوک ناشی از شکستگی ها

شوک عصبی با تجویز مسکن، اطمینان بخشیدن به بیمار و بالا نگه داشتن اندام ها بر طرف می گردد.
تسکین درد بیمار به خصوص در درمان شوک عصبی حایز اهمیت است. با توجه به ناکافی بودن گردش خون بهتر است تزریق مورفین از راه سیاهرگی انجام شود. ( در بیماران مشکوک به ضربه مغعزی نباید مورفین تزریق شود.) در صورتی که با اقدامات فوق علایم شوک بر گشت نکند، باید شوک ناشی از کاهش حجم خون را در نظر داشته باشیم و اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهیم. درمان این بیماران هرچه سریعتر انجام گیرد. در صورتی که بیمار از شوک خارج نشود یا علایم حیاتی وی طبیعی شود ولی مجدداً فشادر خون سقوط کند، تجویز خون برای بیمار لازم و ضروری است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *