سینویت گذرای مفصل ران

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

سینویت گذرای مفصل ران

در کودکان درگیری مفصل هیپ در چند بیماری باعث درد، محدودیت حرکات مفصل و لنگیدن می گردد. علایم درگیری مفصل هیپ در شروع این بیماری ها غالباً یکسان بوده و تمیز آنها از یکدیگر در ابتدا تا اندازه ای مشکل است. این بیماری ها عبارتند از:

سینویت گذاری مفصل ران، آرتریت چرکی مفصل ران، بیماری پرتس و سل مفصل ران.

دقت به نحوه شروع و سیر بیماری و علائم و نشانه های بالینی و آزمایشگاهی و رادیولوژیک برای تشخیص آنها از یکدیگر لازم است.

سینویت گذرای مفصل ران (Transient Synovitis of the hip)

سینویت گذرای مفصل ران شایعترین علت درد هیپ در کودکان در حال رشد است. سینویت گذرای مفصل ران که بیشتر کودکان ۳ تا ۸ ساله را مبتلا می کند که باعث درد، محدودیت حرکتی، لنگیدن و گاهی ناتوانی کودک در راه رفتن و درگیری مفصل هیپ می شود در حالیکه حال عمومی کودک خوبست و تب بالا و علائم سیستمیک ندارد

. اغلب این کودکان قبل از سینویت گذرا سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی داشته اند و به همین دلیل برخی از مؤلفین عوامل عفونی را در ایجاد آن مؤثر می دانند. با این وجود آزمایش مایع مفصلی این کودکان هیچ نوع میکروب یا ویروسی را نشان نداده است. ضربه و عوامل آلرژیک علل احتمالی دیگر درگیری مفصل هیپ هستند.

در معاینه فیزیکی، کودک اندام مبتلا را کمتر از طرف مقابل حرکت می دهد. حرکات مفصل ران به خصوص حرکات چرخشی محدود و دردناک است و کودک در موقع راه رفتن می لنگد. این علائم درگیری مفصل هیپ صبح ها بیشتر است و در طی روز بتدریج کم می شود.

نشانه های سینویت گذرای مفصل ران

در بعضی موارد سرعت رسوبهای گلبولهای قرمز اندکی افزایش می یابد. آزمایش مایع مفصلی جز در موارد مشکوک در بیماران سینویت گذرای مفصل ران الزامی است.

در مفصل ران ضایعه استخوانی وجود ندارد و فقط گاهی اتساع کپسول مفصلی دیده می شود. سونوگرافی وجود مایع مفصلی و ضخیم شدگی پرده سینویال را نشان می دهد.

تشخیص سینویت گذرای مفصل ران

سینویت گذرای مفصل ران می تواند در مراحل اولیه با آرتریت چرکی، مراحل اولیه بیماری پرتس و سل مفصل ران اشتباه شود. خوب بودن حال عمومی، بهبودی خودبخودی و عدم وجود تغییرات استخوانی در پرتونگاری و طبیعی بودن نشانه های آزمایشگاهی و سترون (استریل) بودن مایع مفصلی به تشخیص سینویت گذرای مفصل ران کمک می کند.

درمان سینویت گذرای مفصل ران

سینویت گذرای مفصل ران با استراحت ظرف چند روز به خوبی بهبود می یابد. به والدین توصیه می شود کودک را برای چند روز در بستر نگه داشته و از گذاشتن وزن روی اندام خودداری کند. درد بیماران سینویت گذرای مفصل ران به خوبی و به بی حرکت نگه داشتن اندام و راه نرفتن پاسخ می دهد و غالباً نیاز به مسکن ندارد. بعد از بین رفتن علت درگیری مفصل هیپ و درد و محدودیت حرکات و لنگیدن به کودک اجازه راه رفتن داده می شود، ولی توصیه می شود که مدتی از فعالیت های ورزشی خودداری کند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *