سندروم تونل کارپال : درمان و علائم آن

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

سندروم تونل کارپال یکی از شایع ترین اختلالات اندام فوقانی می باشد که در نتیجه فشردگی عصب مدیان در ناحیه مچ دست ایجاد می شود.
در واقع هر عاملی که باعث کاهش اندازه تونل کارپال یا افزایش اندازه بافت های داخل تونل شود، علائم این بیماری را باعث می شود.

علائم و نشانه ها

حساس کرختی، سوزش، یا گزگز کردن در انگشتان و یا کف دست‌ها.

تجربه‌کردن این احساسات با افزایش شدت و توالی علائم در شب.

احساس ضعف و تورم در انگشتان حتی بدون تورم قابل مشاهده.

ضعف در مشت‌کردن دست.

اشکال در حس و گرما.

راه های درمان

در مراحل اولیه بیماری، استفاده کردن از مچ بند طبی که با داشتن یک آتل فلزی محکم در درون آن باعث بیحرکتی نسبی مچ دست می شود به درمان کمک میکند .

درصورتیکه بیمار به این روش درمانی پاسخ مناسبی نداد پزشک معالج با استفاده از تزریق کورتیکواستروئید در درون کانال کارپ سعی در کاهش تورم درونی آن و درمان بیماری میکند.

تزریق در داخل کانل کارپ ممکن است همراه با یک دوره گچ گیری باشد.
در صورتیکه این درمان هم موثر واقع نشود پزشک از عمل جراحی استفاده میکند. در عمل جراحی رباط عرضی مچ دست پاره میشود تا به این وسیله فشار درون کانال مچ دستی کاهش یابد.

این عمل جراحی را میتوان به صورت باز و با شکاف دادن پوست و با به روش آندوسکوپی انجام داد.

در روش آندوسکوپی لوله ای از طریق شکاف کوچکی در مچ دست به زیر پوست فرستاده شده و از طریق آن رباط عرضی مچ دست شکاف داده میشود.
در صورت عدم درمان مناسب و به موقع این بیماری، بتدریج فشار برروی عصب میانی بیشتر شده و در نهایت باعث بروز عوارض غیر قابل برگشت می شود.
پیشگیری از عود مجدد این بیماری با خودداری از فعالیت زیاد در مدت کوتاه و توزیع کارها در زمان طولانی تر، خودداری از قرار دادن دست و مچ دست درحالت خیلی خم در هنگام کارکردن مثلا هنگام استفاده از کیبورد یا ماوس کامپیوتر امکانپذیر است


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *