سندرم دردهای کمپلکس (پیچیده) موضعی (CRPS)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

سندرم دردهای کمپلکس

این سندرم که قبلاً تحت نام های دیستروفی سمپاتیک رفلکسی (RSD)، و آتروفی سودک (Sudek’s Atrophy) گفته می شد، اما امروزه تحت عنوان CRPS نامیده می شود که دو گروه عمده دارد:
تیپ I به دنبال ترومای اندام مانند شکستگی، پیچ خوردگی و یا سوختگی رخ می دهد و قبلاً این ها را تحت عنوان RSD طبقه بندی می کردند.
تیپ II به متعاقب آسیب های عصبی به دنبال صدمات له شدگی گلوله و یا بریدگی های ایجاد می گردد و قبلاً تحت عنوان کازالژی طبقه بندی می شدند.
در اینجا به بررسی CRPSI که به دنبال شکستگی ایجاد می شود، می پردازیم.
علت این عارضه به خوبی معلوم نیست. اما مطمئناً اختلال عملکرد سیستم سمپاتیک در پیدایش علائم این بیماری دخیل می باشد.

نشانه ها و علائم سندرم دردهای کمپلکس موضعی

علایم این عارضه معمولاً بعد از برداشتن گچ بروز می کند. حرکات عضو و بازگشت آن به حال عادی آن طور که باید و شاید انجام پذیر نیست، عضول مبتلا پرخون، پوست آن متورم، براق و نازک است و موها و ناخن معمولاً دچار آتروفی است. حرکات مفصل های عضو مبتلا محدود و دردناک است و به کار بردن عضو با درد زیاد همراه است. رادیوگرافی، استئوپروز پیشرفته عضو مبتلا را نشان می دهد.

درمان سنردم دردهای کمپلکس موضعی

به کار انداختن عضو و حرکت دادن مفصل های آن علی رغم وجود درد مهمترین عامل در معالجه بیمار است. این کار باید زیر نظر متخصصین فیزیوتراپی و با حوصله انجام پذیرد. استفاده از داروهای مسکن و گرمای موضعی به تحریک عضو کمک می کند. زمان لازم برای بهبود بیمار حدود ۲ تا ۴ ماه است. در موارد شدید که درمان های فوق مؤثر نباشد ایجاد وقفه در اعصاب سمپتایک و یا سمپاتکتومی و گاه بلوک اپی دورال به بهبودی بیمار کمک می مکند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *