سندرم آمبولی چربی (جمع شدن چربی در محل شکستگی)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

سندرم آمبولی چربی

۹۰%از کل شکستگی ها با درجاتی از آمبولی چربی همراهی دارند؛ اما درصد کوچکی از این بیماران دچار علایم سندرم آمبولی چربی می شوند. به نظر می رسد که بیمارانی که دچار Multiple trauma هستند. شکستگی متعدد دارند و به خصوص ضایعه قفسه سینه دارند در معرض علایم این سندرم قرار می گیرند. آمبولی های چربی ابتدا به بطن راست رفته و به ریه می روند و آنجا هیدرولیز می شوند و در بیماران مستعد، ریه به شدت به اسید چرب آزاد واکنش نشان می دهد و بیمار علایم هایپوکسمی پیدا می کند. سپس در ریه شانت خونی ایجاد می شود و آمبولی های چربی به بطن چپ می رود و از آنجا وارد جریان سیستمیک و به خصوص به مناطق زیر آمبولی می دهند:
الف) مغز
ب) پوست
ج) کلیه
آمبولی در مغز علایم confusion می دهد و در پوست ایجاد پتشی های گذرا می کند. شانت شدن خون علایم هایپوکسمی را بدتر می کند.

نشانه ها و علایم سندرم آمبولی چربی

در بسیاری از موارد نشانه های بالینی به قدری خفیف است که بیماری اصولاً تشخیص داده نمی شود. بیمار معمولاً جوانی است که دچار شکستگی های متعدد شده است. علایم این بیماری معمولاً ۷۲ ساعت اولیه خودنمایی می کند. علایم آگاه کننده شامل مختصر افزایش تنفس و درجه حرارت بیمار است. در اشکال مشخص تر، بیمار دچار بی قراری، تنگی نفس و تیرگی شعور (Confusion) می گردد. در این موارد غالباً پتشی در پوست جلو و عقب قفسه صدری و مخاط چشم و دهان ظاهر می گردد. تنگی نفس این بیماران ناشی از کم شدن مقدار اکسیژن خون (Hypoxia) است. با توجه به اینکه بیماران مبتلا به شکستگی ها ممکن است دچار ضربه مغزی نیز شده باشند، تشخیص اغمای بیماران مبتلا به ضربه مغزی از آمبولی چربی حایز اهمیت فراوان است. توجه کنید که در اغما در ضایعات مغزی معمولاً علائم موضعی وجود دارد تعداد تنفس کند است و شروع اغما نیز به آرامی است. اما انجام سی تی اسکن مغز جهت بررسی آسب های مغزی در این بیماران ضروری است.

درمان سندرم آمبولی چربی

اشکال خفیف بیماری درمانی لازم ندارد ولی بهتر است بیمار را تحت نظرداشت و تعادلی از نظر مایعات بدنی به عمل آورد. اگر علایم هیپوکسی وجود داشته باشد، دادن اکسیژن به بیمار ضروری است. در مواردی که اشکال تنفسی شدید بوده و اختلال حواس وجود داشته باشد، باید بیمار را در بخش مراقبتهای ویژه بستری نمود و در صورت لزوم با گذاشتن لوله در تراشه بیمار، اکسیژن به وی رسانید، کنترل علایم حیاتی و کار قلب نیز در این بیماران ضروری است. تنظیم آب و الکترولیتها نیز حایز اهمیت فراوان است.
به طور کلی درمان دارویی در سندرم آمبولی چربی شواهد محکمی ندارد و اساس درمان، حمایت تنفسی و تنظیم آب و الکترولیت بیمار و ثابت کردن هر چه سریعتر شکستگی ها می باشد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *