سل ستون مهره

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

سل ستون مهره

سل ستون مهره شایعترین سل استخوان و مفاصل بدن است بطوریکه نیمی از موارد ابتلاء سیستم اسکلتی بدن انسان به سل بصورت بروز این عفونت در ستون فقرات است.

در ستون فقرات شایعترین محل ابتلا به سل مهره های سینه ای و بعد از آن مهره های کمری است. عفونت سلی در ستون مهره معمولا بصورت درگیری چند مهره است. مهره های گرفتار معمولا در مجاورت هم قرار دارند ولی میتوانند با هم فاصله هم داشته و در بین آنها مهره سالم وجود داشته باشد. در مواردی ابتلا به سل ستون مهره همراه با عفونت سلی در مفاصل دیگر بدن است.

در سل ستون مهره معمولا دیسک بین مهره ای کمتر آسیب میبیند ولی گرفتاری اصلی در جسم مهره است. باسیل سل علاقه خاصی به تخریب یک سوم جلویی جسم مهره دارد. عفونت از پشت لیگامان طولی قدامی به بالا و پایین گسترش یافته و مهره های مجاور را هم درگیر میکند. با تخریب ثلث جلویی چند مهره مجاور و کاهش ارتفاع مهره های مبتلا در قسمت جلو، ستون مهره در قسمت مبتلا شده به سمت جلو تقعر پیدا کرده که موجب کیفوز میشود.

بيماری سل، در برخی موارد ستون فقرات و طناب نخاعی را مبتلا می‌کند و سبب اختلال در فعاليت نخاع از قبيل ضعف يا فلج اندامهای تحتانی و در بعضی موارد سبب ناتوانی بيمار در کنترل اسفنکتری می‌گردد. در موارد نادر نيز ممکن است سبب ضعف يا فلج اندامهای فوقانی شود. شيوع عوارض عصبی در سل ستون فقرات بالا است. تشخيص بموقع و درمان اختصاصی می‌تواند اين عوارض را کاهش دهد.

منبع: ایران ارتوپد ، افق دانش


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *