سرطان مثانه در افراد آسیب نخاعی

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

سرطان مثانه در افراد آسیب نخاعی

خطر سرطان مثانه در افراد آسيب نخاعي

سرطان مثانه يكي از سرطانهاي نسبتاً شايع در افراد عادي است كه معمولاً خود را بصورت وجود خون در ادرار نشان مي‌دهد و در صورت تشخيص زودرس قابل درمان مي‌باشد. در افرادي كه براي مدت طولاني از سوند استفاده مي‌كنند احتمال بروز آن كمي بالاتر از جمعيت عادي است. همچنين شواهدي وجود دارد مبني بر اينكه بروز آن در افراد آسيب نخاعي كمي بالاتر از جمعيت عادي است . هنوز مشخص نيست كه آيا استفاده از سوند ادراري به تنهايي عامل اين افزايش است يا عوامل ديگري نيز در آن دخيل مي‌باشند.

با توجه به قابل درمان بودن اين سرطان بايد نسبت به وجود آن بخصوص در افرادي كه سوند دائمي استفاده مي‌كنند حساس بود. در صورتي كه در ادرار خون ديده شود ولي عفونت ادراري مشخصي وجود نداشته باشد بايد به پزشك اطلاع داد. برخي مراكز پس از پنج سال استفاده از سوند دائمي ، سالي يكبار تمامي اين افراد را راسيستوسكوپي مي‌كنند و در صورت مشاهده ضايعات پيش سرطان يا سرطان مثانه درمان مقتضي بعمل مي‌آيد.

ارزيابي سالانه مثانه و بررسي مثانه

علي رغم كنترل بي اختياري ادراری ، آسيب نخاع در هر سطح كه باشد ويا آسيب كامل يا ناقص باشد احتمال تغيير نحوة عمل مثانه وجود دارد . بنابراين بخش مهمي از كنترل فرد دچار آسيب نخاع, كنترل عملكرد مثانه و كليه‌ها مي‌باشد، دراكثر موارد كنترل سالانه كافي است و در برخي افراد حتي مي‌توان اين كنترل را در فواصل طولاني تري انجام داد. هدف از اين كار پيدا كردن تغييرات جديد يا مشكلات ايجاد شده در مثانه است تا قبل از اينكه آسيبي به كليه‌ها وارد شود اقدامات درماني لازم انجام شود. در اين ويزيت ها در مورد تغييرات جديد در كار مثانه از فرد سوال مي شود . آزمايشات ادراري از نظر وجود عفونت و آزمايش خون از نظر پيدا شدن كم خوني و مشكلات كليوي بعمل مي‌آيد.

سونوگرافي كليه از نظر گشاد شدن كليه‌ها و يا ايجاد آسيب كليه كه ممكن است در اثر پس زدن ادرار يا عفونت بوجود آيد انجام می گيرد.مثانه از لحاظ وجود سنگ ادراري بررسي مي‌شود. عكس ساده شكم براي بررسي وجود سنگ كليه و ارزيابي روده ها گرفته مي‌شود.

در صورت لزوم آزمايشات ديگري براي فرد درخواست مي‌گردد كه مي تواند شامل سيستوسكوپي ، ام. ار . آي و تستهاي يوروديناميك باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *